
Най-наблюдаваното място тези дни остава Видин. Там беше открит мъртъв лебед със смъртоносния за хората щам H5N1.
Няма изолиран щам H5N1 при домашните птици у нас, категорични са от Министерството на земеделието. До дни ще стане ясно, каква разновидност на вируса носят откритите лебеди в Цонево и в Дуранкулак. Министърът на земеделието Нихат Кабил предупреди, че всеки момент у нас може да бъде открито първото огнище.
* * *
Носители
Въпреки очакването белочелите гъски да донесат вируса у нас, това се случва чрез лебедите. Преди две седмици лебедите у нас са били 700, а сега са вече 2000 само в Бургаско. Гълъбите и враните могат да носят вируса, но по-трудно се разболяват. Заболеваемостта при лебедите показва, че лебедите са изключително чувствителни на вируса.
В момента се маркират 10-километровите рискови зони, като със специални табели се казва на гражданите да не приближават, а и също така за домашните животни в цялата страна, не само да са в дворовете, а и на закрито. Съвместни хайки на ловните дружинки и националното управление по горите ще изтребват вредния дивеч. На този етап не се налага масово избиване на домашни животни, но земеделският министър предупреди:
“Трябва да свикнем с мисълта, че е твърде възможно още в близките дни да имаме първо огнище. Имаме висока готовност , ако се появи огнище, да преминем към карантина и изтребване”.
Ако се стигне до избиване на домашни животни, собствениците ще бъдат обезщетени на пазарни цени. За целта са заделени 17 милиона лева. Ако заразата проникне при крупни производители и техните животни бъдат избити, тези пари ще трябва да стигнат и за тяхното компенсиране, категорични са от министерството.
* * *
Обстановката в Шабла
Две мъртви белочели гъски са открили ветеринарните власти на Дуранкулашкото езеро днес. Проби ще бъдат изпратени в централната лаборатория в София. След положителната проба Н5 у един от мъртвите лебеди, открит преди десетина дни на Шабленското езеро, контролът по превантивните мерки срещу разпространение на птичи грип в община Шабла се затяга.
Всички подходи към Дуракулашкото и Шабленско езеро вече втора седмица се охраняват от полицията. Днес 15 служители на Националната служба "Жандармерия" се включиха в помощ на охраната на влажните зони в общината. В селото паника няма, но жителите са твърдо убедени да спазват всички предписани мерки, за да не допуснат разпространението на смъртоносния вирус.
От община Шабла информираха, че в близките дни на всички места, които се посещават от повече хора ще се поставят дезинфектанти. Очакват да пристигнат и табелите с надпис "заразена зона".
* * *
Обстановката в Шумен
Водата на язовир "Тича" е годна за консумация, стана ясно на заседанието на епизоотичната комисия в Шумен. Макар да не е известна причината за смъртта на лебеда открит вчера във водохранилището, водата не е опасна.
16 мъртви птици са открити в шуменско през последните 20 дни. Направените проби до сега са с отрицателен резултат.До два дни се очакват и данните от първите мъртви лебеди, които бяха открити във водите на язовир Тича в началото на миналата седмица.
Няма реална опасност да възникне птичи грип по хората от консумирането на водата в язовир Тича.
Птичият грип е вирусна инфекция, а вирусите живеят в жива клетка, и извън тази среда загиват, категорични са специалистите. Жителите на Шумен, Велики Преслав и Търговище могат да ползват водата без страх от зараза.
От вчера сме разпоредили да се увеличи хлорирането на водата при средно 0,3 милиграма на литър остатъчен хлор в момента е около 0,5 т.е. завишени стойности.
Ограничаване на свободният достъп до язовир Тича, засилен контрол на движението на домашните птици в района му, бяха част от допълнителните мерки приети от епизоотичната комисия в Шумен.
Два мъртви лебеда бяха намерени във водите на язовир "Студен кладенец", в района на кърджалийските села Островица и Вишеград. Труповете са пратени за лабораторни изследвания в София и се очаква резултатите да излязат до седмица.
От утре сформираните екипи ще обхождат с лодки язовирите "Кърджали" и "Студен кладенец" и ще наблюдават популацията на дивите пернати. Фермерите са предупредени да затварят домашните птици в дворовете. Предстои да се актуализира списъкът на рисковите зони. Само на територията на община Кърджали те са 13.
До днес са намерени мъртви лебеди, белочели гъски и други прелетни птици във Видинско, Крайморие Бургаска област, Дуранкулашкото езеро, Варненския язовир "Цонево", Шабла, Шуменско, Сливенска и Благоевградска област.
* * *
Обстановката в Софийска област
От днес домашните птици в Софийска област задължително трябва да се отглеждат на закрито и да не се пускат из дворовете. Това реши областната епизоотична комисия. Стопаните, които не се съобразят със заповедта ще бъдат глобявани с 50 до 150 лева, без право на обжалване, предупредиха от Регионалната ветиринарно-медицинска служба.
По данни на службата, в Софийска област се оглеждат над 360 хиляди домашни птици. Ветеринарите напомниха, че още от месец септември миналата година има забрана домашните птици да бъдат пускани извън дворовете. От днес ограниченията са още по-строги. Абсолютно е забранена продажбата на птици и яйца на нерегламентирани пазари на открито. Вече е издаден акт за нарушение на софийския пазар "Подуене", съобщиха ветеринарните власти.
* * *
Обстановката в Европа
Европейската комисия вече е забранила вноса на птици и птичи продукти от България заради нюкасълската болест по птиците, регистрирана в Благоевградска област в края на януари. Европейската комисия съобщи, че лабораторията на Уейбридж, Великобритания, е потвърдила присъствието на смъртоносния щам H5 N1 на птичия грип в Словения, в България и в Гърция.
В съответствие с правилата на Европейския съюз, властите в страните-членки Гърция, Словения и Италия, са установили 3 километрова високорискова защитна зона и 10 километрова зона под наблюдение в районите, където са намерени заразени лебеди.
* * *
Миграцията
След като преминат големите студове след седмица две, вирусоносителите на птичи грип - зеленоглавите патици, потапниците и лебедите, ще отлетят от България в посока североизток-изток, към Сибир. Това заяви ръководителят на българската централа на орнитолозите към БАН. Според него е съмнително, че има само отделни умрели лебеди и не трябва да се изключва възможността те да са заразени чрез храна.
Според проф. Нанкинов потенциалните носители на птичи грип идват у нас от Сибир, сменят перата си по устието на Волга и през северното Черноморие са стигнали в България. След големите студове те ще отлетят от езерата при Шабла и Бургас и от поречието на Дунав обратно към Русия. Лебедите-виросоносители са дошли от две гнездилища - Балтийско и Северно море и Черно море - от Украйна и Южна Русия.
Според проф. Нанкинов през есента на миналата година по поречието на река Волга в Русия от птичи грип са умрели само за 2-3 дена над 500 лебеда. Проф. Нанкинов не изключва възможността умрелите от птичи грип лебеди в България да са били заразени.
* * *
Разпространение на заразата
В България стопаните често отглеждат в един двор заедно с птиците и други домашни животни. Съществува теоретична опасност, ако птиците в едно стопанство се заразят с птичи грип, вирусът да се предаде на прасета, да мутира и така да стане опасен за хората. Това алармира председателят на Камарата на ветеринарните лекари.
И той, и колегите му обаче са категорични, че става въпрос за теоретична вероятност. Досега такъв случай - на заразяване на прасе с птичи грип, не е регистриран в света.
Според Исмаил Мустафов стопаните трябва да бъдат предупредени и да вземат мерки домашните птици да са изолирани от прасетата в стопанството им. Така ще се минимализира и чисто хипотетичният риск от разпространяване на заразата.
Към грипния вирус са възприемчиви и много бозайници - диви и питомни, в това число и човека. Известно е че едно от най-съществените свойства на грипния вирус е неговата изменчивост, но това е един процес който се реализира във времето и в никакъв случай не може да настъпи мигновено, или в рамките на една епидемия. Така че е теоретично е възможно, но рисковете от това са минимални.
Ветеринарите са категорични, че повод за паника няма, но хората трябва стриктно да спазват личната си хигиена и да са особено внимателни, когато обработват сурови птичи продукти.
* * *
Превенция
Птичият грип не може да се предаде на хората при консумация на термично обработени птиче месо и яйца, защото вирусът умира при температура над 70 градуса, категорични са специалистите.
Според тях обаче, преди обработката "на огън", съществува теоретична опасност от заразяване, поради което те препоръчват няколко правила за хигиената в битови условия.
Теоретически е възможно, вирусът на птичия грип да се съхрани при много ниски температури в замразените птичи продукти, твърдят учените. И в процеса на размразяването, и в процеса на разфасоването всички съдове, всички прибори, с които сме го правили - ножове, вилици, трябва да бъдат много добре изпарени с гореща вода, за да се отстрани евентуално наличието на вирус.
Добре е, всяка домакиня да предвиди в кухнята си отделна дъска за рязане на птичи продукти. Това важи и за заведенията за обществено хранене. Наша проверка в столична детска градина установи, че там имат обособени кътове според вида на храните.
Преди да бъдат твърдо сварени за 10 - 12 минути и така безопасни за консумация, се препоръчва яйцата да бъдат измити с топла вода и сапун.
Тъй като вирусът се прехвърля в човека само при директен контакт със заразена птица или птичи тор и със замърсени от пернатите предмети и повърхности, за стопаните битовата хигиена е от изключително значение.
Когато влизат в кокошарника, стопаните трябва да бъдат с работно облекло - престилка, гащеризон, който да оставят там, да не го внасят в домовете си. Най - важно остава честото миене на ръцете.