По-късно информацията беше потвърдена от българските власти. Земеделският министър е уведомил премиера и президента, че страната има възможност да се справи със създалата се ситуация.

Смъртоносният и за хората щам на вируса на птичия грип H5N1 бе открит в пробите от лебеда намерен край Видин на 30 януари. Има съмнения, че лебедите, намерени по-късно в язовир “Цонево” до Варна и в Шабленското езеро вероятно също са заразени с опасния за хората щам Н5Н1. Строги мерки за контрол над птиците и на контакта на хората с птици вече са въведени в областите Видин, Добрич, Варна и Бургас.
Екип от специалисти е изпратен и в Малко Търново, където само на 3 километра от границата на турска територия местните ветеринари унищожават домашни птици, болни от опасния за хората вирус.

Засега на територията на България няма регистриран случай на заразена домашна птица, а единственият категорично потвърден случай на опасния Н5Н1 е при лебеда намерен на брега на Дунава край Видин. В радиус от 10 километра около мястото, където е открита птицата е въведен строг контрол на ветеринарните и здравните специалисти, а от пернатите в 12 населени места са взети проби за изследване.

Няма основания за паника във Видинския регион, успокояват местните власти. Ветеринарните екипи са снабдени със защитни облекла и за тях са осигурени необходимите дози “Тамифлу”. Районната ветериинарномедицинска служба разполага и с мобилна установка за дезинфекция, както и с 5 бензинови пръскачки за унищожаване на заразени птици.

До този момент в трикилометровата зона около мястото, където беше намерен болният лебед, няма заразени домашни птици. Само днес са взети 200 проби от 12 населени места на Видинска община. Пробите ще бъдат изследвани за наличието на смъртоносния щам.

Според плана за противодействие на птичия грип, кметовете на населени места ще трябва да сформират екипи от 8 до 10 души, които ще работят при евентуално възникване на огнище на заразата. Собствениците на домашни птици във Видин са задължени да ги отглеждат в затворени помещения. Те попълват специални декларации, в които се описват броя и вида на отглежданите птици.

А двамата работници, които извадиха лебеда със смъртоносния щам Н5N1 се чувстват добре и нямат никакви оплаквания. Според здравните експерти, опасността за тях е 100% преминала, тъй като е изтекъл инкубационния период на болестта и те не са показали никакви притеснителни симптоми.

Опасността за населението от смъртоносния щам на птичи грип H5N1 в България е много малка, увери националният консултант по епидемиология доктор Мира Кожухарова. По думите й основания за тревога ще има, само ако щамът бъде открит в домашни птици. Най-сигурният начин за предпазване е пернатите да се отглеждат на закрито и да нямат пряк достъп с външната среда и с прелетни птици, които биха могли да са носители на смъртоносния вирус.

***
Птицепоризводителите се готвят за фалити

Още преди потвърждението, че и у нас има птичи грип, опасен за човека, птицепоризводителите обявиха, че ги чакат масови фалити, ако държавата не се намеси спешно на пазара на птиче месо. Страхът у хората от евентуална зараза е довела до 50% по-ниско потребление на птичи продукти.
През миналата година килограм пилешко месо сме купували за 3 лева и 30 стотинки, а сега цената е с лев по-малко - т.е. дори по-ниска от себестойността на продукцията, която се изчислява на 2.80 лева.

На практика продукцията в птицекланиците сега е многократно по-сигурна от времената преди да ни обхване паниката. Заради риска от птичи грип е забранен достъпът на външни хора, птиците се отглеждат в пълна изолация, контролира се и фуражът, който влиза.

Около 20 000 семейства в България се занимават с птицевъдство. Заради намаленото потребление, тяхното препитание е подложено на риск.
"Следващите стъпки са намаляване драстично на производството, съответно намаляване драстично на заетите в нашето производство, освобождаване, съкращаване на хората”, заяви Иван Иванов, изп. директор на "Птицекланица" АД – Добрич.

При тази ситуация производителите ще издържат още около месец. Ако държавата обаче не ги подкрепи финансово през есента ще се внасят птичи продукти.