Това се посочва в получен днес от английската лаборатория, факс, до Националната ветеринарномедицинска служба. Директорът на ветеринарната служба доцент Жеко Байчев уточни, че до края на следващата седмица ще бъдат готови и допълнителните изследвания, които ще покажат, дали в открития вирус има наченки и на опасния за хората щам – H5N1.

***
Нови 4 мъртви лебеда са открили специалистите от Районната инспекция по опазване на околната среда и водите във Варна, при днешния оглед на Дуранкулашкото езеро.

***
Петстотин лебеда обитават в момента водите на язовир "Цонево", където преди седмица е намерена една от птиците с положителна проба за вируса H5. Районът около водното съоръжение се охранява денонощно.
В четирите села, които са разположени в близост до язовир “Цонево”, ветеринарни инспектори наблюдават непрекъснато частните стопанства, където се отглеждат домашни птици.

“Имаше само две нарушения до сега, информираха ме, направих им предписания, до актове не се стигна. Обстановката в момента е спокойна - няма други нито болни, нито умрели птици от една седмица насам”, заяви д-р Никола Каменов, главен експерт на Ветеринарната служба в Дългопол.

Умрелият лебед-носител на вируса Н5 е открит до стената на язовира. Освен него ветеринарите са открили и мъртва дива патица, пробите от която са отрицателни. В момента в язовира зимуват и около 2000 диви гъски, които през деня търсят препитание по земеделските земи наоколо. Това според специалистите носи допълнителна опасност от разпространение на вируса.

До сега Ветеринарната служба във Варна е събрала и изпратила до столицата над 600 проби за изследване. В града се очаква и нова пратка от препарата “Тамифлу”, която ще бъде доставена в Инфекциозната клиника.

***
Днес в Добрич се проведе извънредно заседание на Областната епизоотична комисия, след положителната проба Н5, на един от мъртвите лебеди, открити в началото на седмицата. Утре предстои да бъдат поставени табели "Заразена зона", в целия участък около влажните зони в областта.

Опасността от зараза вече грози всички общини в Добричка област, защото се наблюдава прелет на диви водоплаващи към вътрешността. Над 180 000 е популацията на дивите гъски в Дуранкулашкото и Шабленското езеро. Според експертите най-важното е населението да разбере опасността от разпространение на смъртоносния вирус, за да не се пренесе от дивите на домашните птици.
Голяма част от дивите гъски са по нивите, затова трябва да се извършва дезинфекция не само на селскостопанската техника. Специалистите препоръчват да се използва сода каустик.

Областната епизоотична комисия ще търси съдействие за ограничаване на достъпа до езерата. Още днес ще бъде изпратено писмо до министър Николай Василев за да бъде осигурен достъп на ветеринарните власти до Шабленската резиденция, в чиито граници влиза 2/3 от Дуранкулашкото езеро. В най-кратки срокове ще бъде организирана и хайка за лов на хищници около езерата.