Това алармираха юристи и медийни експерти на дискусия за цензурата и достъпа на медиите до обществена информация.

Репортерът Павлина Трифонова две години води дело във Върховния административен съд срещу Министерския съвет заради отказ да й изготвят справка колко струват задграничните посещения на предишното правителство и за състоянието на държавните почивни станции. Делото е спечелено, но справката е вече твърде неактуална и остаряла.

Властта напоследък злоупотребява доста, като за най-незначителното питане принуждава медиите да отправят питане по реда на Закона за достъп до обществена информация, а там минималният срок за отговор е 14 дни. Дори и в този срок да получиш информацията, то за журналистите справката вече не е актуална.

За четири години са известни над 3 хиляди случаи на отказан на журналисти и граждани достъп до обществена информация.

Основният проблем тук са договорите между държавата с частни фирми, класифицирането на информация, прикриването на информация касаеща изпълнение на служебни задължения с подтекст за опазване на лични данни.

Според медийните експерти това е основната причина България да влоши драстично индекса си в годишното международно проучване за свободата на медиите, поръчано от Американската агенция за международно развитие.