
Утре за референтната европейска лаборатория в Англия заминават проби от намерения край Видин лебед, починал от птичи грип. До седмица резултатите трябва да потвърдят наличието на болестта.
Лебеди, диви гъски, зеленоглави патици и корморани са най-честите обитатели на Дунав по това време на годината. След извършения оглед в силистренския участък на реката, експертите са спокойни.
Никъде не видяхме умрели птици, никъде не видяхме болни за наша радост. По време на речният обход ветеринарите получиха няколко телефонни сигнала от граждани за открити мъртви птици.
Сигналите са нормални -по един-два на ден, до три-днеска се убедихте, че отново има такива сигнали, които наши колеги, дежурният екип, прибраха умрелите птици, но това са просто от измръзване -гълъби, гарги, нормално състояние.
В Силистренска област завърши обучението на доброволните екипи, които ще работят в евентуални огнища на птичи грип. Обучени са около 80 души. Доставени са над 300 комплекта специални облекла, техника и дезинфектанти.
Ветеринарните извършиха проверки и по видинския участък на река Дунав, близо до мястото, където бе намерен единственият засега лебед, носител на вируса на птичи грип.
Вътрешните водоеми в района около Видин са замръзнали. Затова и ятата от водоплаващи, които обикновено долитат, сега са се отправили към Дунава.
На територията на България няма огнище на птичи грип. Това заяви в предаването на БТВ "В десетката" директорът на Националната ветеринарномедицинска служба.
Жеко Байчев подчерта, че намалялата консумация на птиче месо е много притеснителна и обществото трябва да разбере, че българското производство се контролира и не е опасно за здравето.