Експерти обясниха, че размерът на премията ще се определя индивидуално за всеки работодател, в зависимост от степента на риска и условията на труд.

Работниците и служителите в общо 31 отрасъла ще подлежат на задължително застраховане. По оценки на социалното министерство става дума за между 200 и 250 хиляди души. И в министерството, и в работодателските организации смятат, че задължителното застраховане би трябвало да стимулира работодателите да подобрят условията на труд и по този начин да намалят трудовите злополуки.

Наредбата предвижда всеки работодател индивидуално да договаря със застрахователя премията, която ще му изплаща. Сумите ще се определят в зависимост от застрахователния риск.
Тази преценка с годините вече ще отчита и броят на трудовите злополуки, които са се случили при самия работодател, ще отчита и подобряването или влошаването на условията на труд, т.е. стимулът, работодателя, въпреки плащането на задължителните застрахователни премии, стимулът да продължи да инвестира в подобряването на условията на труд съществува в тази наредба.

По силата на действащото в момента законодателство, за да получат обезщетение от работодателя пострадалите работници или техните роднини трябва да минат през съда. Или пък да разчитат на добрата воля на работодателя.
През септември миналата година при авария във фабриката за олио "Клас олио" в добричкото село Карапелит загинаха трима работници. Пет месеца след експлозията и смъртта на Мехмед Мустафа съпругата му Гюлер сама се грижи за двете си малки деца.

От фирмата-работодател са поели разходите по погребението на Мехмед, през първите няколко месеца дават на Гюлер по 300 лева - толкова, колкото е била заплатата на мъжа й. След това жената отказва парите. Сега е завела съдебен иск за обезщетение.

По 300 лева месечно получават и семействата на другите загинали при инцидента. Докога, не знаят. От фирмата-работодател смятат да търсят споразумение със близките. След като наредбата за задължителното застраховане влезе в сила, при подобри случаи на семействата на загиналите при трудови злополуки ще се изплащат минимум 7 годишни брутни работни заплати. Отделно те ще имат правото да търсят допълнително обезщетение от работодателя чрез съдебен иск.