С одобрените промени депутатския имунитет се ограничава до частичен- т.е. те ще бъдат защитени за казаното от трибуната на Народното събрание, но ще могат да бъдат съдени за всяко престъпление от общ характер, а не само за тежки престъпления. Сините в парламента искаха пълно отпадане на имунитета,за да не се прокарват мафиотски искания през парламента и да няма възможност главния прокурор да рекетира политиците.

В доклад на прокуратурата, изпратено до ЕК фигурират 8 депутати от сегашния парламент, които са разследвани. Последно беше поискан имунитета на Стефан Софиянски от БНС. Самият той подкрепи отпадането на депутатския имунитет: “Аз не съм тук заради имунитета си-мога да бъда потърпевш,доколкото ще минат делата и ще приключи всичко”.

Другите одобрени днес промени в конституцията предвиждат председателите на висшите съдилища и главният прокурор да се отчитат пред парламента за дейността си,министърът на правосъдието да изготвя бюджета на съдебната власт, а прокуратурата да има водеща роля в разследването на престъпления.

Президентът Георги Първанов подкрепи свалянето на имунитетите на депутатите. Той изрази надежда, проектът за промени в конституцията да намери подкрепа във всички парламентарни групи и да бъде приет, за да имаме повече увереност, че доклада на европейската комисия ще бъде положителен.

Михаил Миков, председател на ПГ на Коалиция за България: “Тяхната основна цел е да се подобри взаимодействието на органите на законодателната, изпълнителната и съдебна власт за засилено противодействие на престъпността и корупцията, за да отговаря на обществените очаквания и изискванията, които ЕС, най-вече по глава 24, поставя пред нас”.

Анелия Мингова, председател на ПГ на НДСВ:
“Това, което трябва да постигнем с оглед и постигане на европейското членство е едно от основанията на законопроекта за промени в Конституцията, другото и по-сериозното е, че това, което този законопроект предлага има основна цел да служи на интересите на българското общество”.

Петър Стоянов, председател на ПГ на ОДС:
“ОДС няма да подкрепи този законопроект и то не защото смятаме, че Българската конституция няма нужда от промени. Точно обратното, защото смятаме, че това, от което Българската конституция се нуждае е по-дълбоки и по-радикални промени”.

Екатерина Михайлова, зам.-председател на ПГ на ДСБ: “Това не е необходимата промяна от която се нуждаят българските граждани, това не е дори необходимата промяна, която искат от ЕК, защото това е вашето алиби, което вие размахвате. Това, което ни предлагате е плах опит нещо да се промени, нещо да се направи, дано някой повярва, че нещо се случва”.

***
Българските граждани трябва да бъдат равни пред закона, каза по-рано днес Иван Григоров, председател на Върховен касационен съд. В предаването Тази сутрин на Би Ти Ви магистратът подчерта, че Европейският съюз ни дава ясни знаци за проблема, който възниква от депутатския имунитет и настоява за свалянето му.

Депутатският имунитет е анахронизъм и влиза в противоречие с Българската конституция, според която "всички хора се раждат равни по достойнство и права", както и че "не се допускат никакви ограничения на правата или привилегиите, основани на политическа принадлежност, лично и обществено положение".

На въпрос защо НДСВ и ДПС застават зад тезата да остане имунитетът, а десните и БСП са от другата страна, Иван Григоров обясни, че според него политическите сили, които са били последните години на власт са против свалянето на имунитета, а тези, които са били в опозиция, подкрепят премахването му. "Този, който е бил на власт известно време, в периода след оставането на власт или напускането на властта се страхува от имунитета".