В навечерието на Нова година, 44-годишен мъж почина, след като 7 часа чака да му бъде оказана медицинска помощ.

Личните лекари вече могат да подписват договори със спешните центрове, както досега с дежурните в медицинските центрове.
И личният лекар може спокойно да отиде на кино, театър или извън София при сключен договор и пациентите му да бъдат насочени към тези звена, като GP-то заплаща сума, която може да си позволи. Сега те плащат около 80 лева на месец на медицински център.

В по-големите градове семейните лекари могат да се договарят и със спешните отделения в болниците. Ако пациент почине в болница по време на лечението му, касата ще плаща стойността на клиничната пътека, но няма да даде нито лев, ако пациент за един месец два пъти е приет в едно и също лечебно заведение с една и съща диагноза.

Обсъжда се идея, ако след лечение в болница здравно неосигурен пациент не може да плати разходите, да попълва документ. Той ще позволява на болницата да търси парите си по законов ред, дори и чрез конфискуване на имущество.

От касата твърдят, че лекарите в болниците ще получат повече пари тази година. За тези лечебни заведения са предвидени 85 милиона лева повече.
Запазено е условието лекарите да получат не по-малко от 40% от цената на клинична пътека към заплатите си.

Дава се възможност мениджърите не да намаляват средствата, а ефективно да ги преструктурират и да не намаляват доходите на лекарите, за което директорите ще подписват декларация.