
Почти 900 милиона евро вкарват емигрантите в България всяка година.Около 340 хиляди български семейства получават пари от чужбина и доходите им са с около 1/3 по-високи от тези на останалите домакинства. Като положителен се приема и фактът, че докато само 8 процента от българите имат собствен бизнес, 20 % от хората, които са работили в чужбина откриват собствени фирми, щом се върнат в родината.
Според Веселин Минчев, един от авторите на доклада за президента хората, които са били там и в момента са тук 2/3 от тях са доволни от престоя си. 1/3 са много доволни, от тях само 20 % не са доволни. По отношение на квалификацията, от гледна точка на познаването на език там нещата не са много добре. Половината от хората, които са били зад граница са заминали без да знаят езика на страната. Тоест може да се предполага, че работата, която са вършили не е особено квалифицирана.
Докладът констатира, че съгражданите ни напускат страната основно по икономически причини, а 10-12 % от преселниците заявяват, че просто не искат повече да живеят в България. При разглеждането на доклада, президентът заяви, че очаква експертите да намерят начини за преодоляване на засилващото се социално неравенство у нас в процеса на присъединяване към Европейския съюз.
В доклада за президента са описани 4 основни източника, които могат да предизвикат шок в България - това са реалните доходи, нивата на лихвените проценти, инфлацията и валутният курс.