
България трябва да вземе мерки да забави темповете, с които намалява населението и да
подобри образователния и здравния статус на българите. Тези цели си поставя разработената от БАН Национална стратегия за демографско развитие на България в периода до 2020 година, която ще бъде обсъдена днес.
От 1989 година насам България има отрицателен естествен прираст. За последните 15 години населението е намаляло с около 1 милион и 300 хиляди души. Ако демографската криза продължава, през 2050 година българите ще бъдат 5 милиона. Според социолози българката е демотивирана да ражда. В същото време турското малцинство се възпроизвежда два пъти по-бързо от българите, а ромите - четири пъти по-бързо.
По данните на експерти демографската катастрофа е изразена най-силно в областите Кърджали, Ямбол, Сливен, Пазарджик, Видин, Враца, Монтана.
Според жителите на новопазарското село Беджене, причините за демографската криза са икономически.
В селото живеят 18 души сред 250 празни къщи. Най-младите са на възраст около 60 години. Само 2 са работните места в Беджене. Това на кметския наместник и магазинера. Деца по улиците се виждат само през летния сезон. Младите им родители са се преместили в по-големи населени места заради липсата на работа в селата. Старите хора са тъжни и от факта, че внуците им не са повече от един - двама.
“Ето слушам по телевизията надбавки за деца 12-18 лева, може ли едно дете с 18 лева да се гледа цял месец, ми то иска и храна, иска и облекло и всичко и всичко, ми после ученици като станат”, коментира Величка Стоянова, жител на селото.
В Община Нови пазар през последните години рязко е спаднала раждаемостта - бебетата са с по 20 по-малко всяка следваща година, а починалите с около 30 повече.
“Една от основните причини за демографския срив в нашия край е причината, че държавата по принцип в условията на прехода се оттегли от своите функции регулиращи икономиката и социалната сфера”, смята Румен Панайотов, кмет на община Нови Пазар .
Икономическата миграция през последните години има и в Нови Пазар. Около 3 500 души в детеродна възраст в момента търсят препитание другаде.