Министърът ще изиска обобщена информация от ветеринарно-медицинските власти как преминава прелетът на дивите гъски. Той ще търси среща и с турските ветеринарни органи, за да разбере какви мерки вземат те за ограничаване на огнищата на птичи грип.

За сега в България няма установено огнище на птичи грип. Но министър Кабил не скри, че е силно обезпокоен от смъртните случаи в съседна Турция.
"Съвсем не съм далече от мисълта в близките няколко дена да инициирам една среща конкретно на границата между България и Турция с ветеринарните органи на Република Турция, за да разберем мерките, които се предприемат там, за да може ние с това нещо да си изградим нашата стратегия, нашата превенция."

Застудяването на времето и огнищата на птичи грип в Румъния и Турция налагат всички заповеди да се спазват стриктно, както от гражданите, така и от общинските и държавни власти по места.

"Защото това е единствения начин, който ние можем да се предпазим, разбира се заедно с всички онези предписания, които дават медицинските власти, ветеринарните власти. За нас най-важното е, че нашите ветеринарни органи са оборудвани със защитни облекла, оборудвани са със съответните дезинфекционни средства, набавили сме ваксини за тези, които евентуално биха работили в огнища, ако се появят огнища."

Ветеринарните власти у нас са уведомени при масово заболяване и смърт по птиците да реагират по най-бързия начин, и да изолират огнището. Министър Кабил подчерта, че при съмнения за птичи грип ще се прибегне и до унищожаване на животни.