Те поставиха в Жеравна, Вазовата пиеса "С чужди драг, в къщи враг" при средновековни условия - на тъмно, в студена зала без ток и без музика, но пред зрители. "С чужди драг, в къщи враг", е една от най-малко поставяните пиеси на Вазов. Персонажите в нея са разпознаваеми и в днешния политически живот.

Още с влизането си в архитектурния резерват Жеравна се пренасяме в българското възраждане. Някой от околните къщи са на повече от 300 години, а на една от тях виси плакат с възрожденски правопис. След век пауза в читалището отново ще се играе столетното позорище от господина Вазова "С чужди драг в къщи враг."

Прекрачваме прага на читалището и все още си оставаме във Възраждането. В тъмна студена зала актьори се готвят за представление. Няма ток, няма осветление, няма музика. Условията са същите като първото представяне на пиесата тук. За сто години нищо не се е променило. И тогава пак са били на свещи и пак е имало посещение. Подети от възрожденски ентусиазъм бяха и актьорите.

С осветлението на камерата светнахме, все пак да се вижда, какво става на сцената и в публиката. А после старото читалище си припомни пиесата - разказ отпреди 100 години за министър, за кандидат-министър и за подкупи.