Космическият апарат Parker Solar Probe е заснел най-близкото изображение на Слънцето, което човечеството някога е виждало, обяви НАСА. Кадрите са от края на 2024 г., но космическата агенция ги разпростани половин година по-късно. Изображенията разкриват нови детайли от слънчевата корона и показват как се формира слънчевият вятър – явление, което влияе пряко на Земята.
„Parker ни пренася в динамичната атмосфера на най-близката ни звезда. Сега виждаме със собствените си очи началото на космическите бури, които застрашават нашите астронавти и технологии“, заяви Ники Фокс, ръководител в научната дирекция на НАСА.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
На 24 декември 2024 г., апаратът е преминал само на 6 милиона километра от повърхността на Слънцето – по-близо от всяка друга мисия досега.
Изображения с невиждана досега резолюция
Новите кадри показват динамичния слънчев вятър – поток от електрически заредени частици, който се разпространява в цялата Слънчева система.
На изображенията ясно се вижда и така нареченият хелиосферен токов лист – зона, в която магнитното поле на Слънцето променя посоката си. За първи път в детайли са заснети и сблъсъци между огромни изригвания на частици, известни като коронални масови изхвърляния (CME).
„Виждаме как тези изригвания се наслагват едно върху друго – това може да повлияе драстично на тяхната посока и сила“, обяснява Ангелос Вурлидас от Лабораторията по приложна физика към университета "Джонс Хопкинс".
С всеки нов орбитален завой, апаратът Parker приближава все повече до сърцето на звездата, поставяйки началото на нова ера в слънчевата физика. На 15 септември 2025 г. апаратът отново ще навлезе в короната – с още по-богат набор от инструменти, данни и очаквания.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK