Мнозинството предлага да не отпада съвсем депутатския имунитет, той да бъде частичен, главният прокурор и председателите на върховните съдилища да се отчитат ежегодно пред парламента, да се ограничи участието на прокуратурата в гражданските дела, бюджетът на съдебната власт да се определя от правосъдния министър. Тези промени били наложителни за влизането ни в ЕС и опозицията ще попречи, ако не ги подкрепи, заявиха от мнозинството.

“Ако няма три четвърти подкрепа в залата, тези промени ще се отложат с два месеца и няма да повлияе добре на заключителния мониторингов доклад за България през април”, коментира Лютви Местан, зам.-председател на ДПС.

Според Атака тези промени се правят под натиск отвън и няма да ги подкрепят. Синята опозиция в парламента е на единно мнение, че представителите на независимия съд не могат да се отчитат в парламента, че депутатите не трябва да имат имунитет. Сините също няма да подкрепят предлаганите от мнозинството конституционни промени.

“Този закон е имитация на реформата, която няма да доведе до контрол, а се предлага само заради бързане от мнозинството”, бе категорична Екатерина Михайлова, зам.-председател на ПГ на ДСБ.

БСП, ДПС и НДСВ ще внесат без подписите на опозицията проектозакона за промени в конституцията. По процедура той трябва да влезе в зала най-рано след месец.