ГЕРБ изключи от партията свой общински съветник в Пловдив заради "нерегламентирани действия". Дани Каназирева е „отлюспена”, защото системно е нарушавала вътрешнопартийния правилник за поведение и е имала поредица медийни изяви, без да ги съгласува с ръководството в
Пловдив. Кметът на Горна Оряховица Йордан Михтиев, избран от ГЕРБ също бе заклеймен и отлъчен. С подобни мотиви тогава от партията настояха за оставката на кмета, но той отказа да я подаде.
Вчера пък Лъчезар Иванов подаде оставка от зам.-председателското място в НС и като шеф на софийската организация на ГЕРБ. Правилно ли излиза ГЕРБ от положението, в което се озова Иванов?
„Мисля, че това е правилна реакция, но е закъсняла по отношение на г-н Иванов. Което ме кара да се съмнявам дали изразява принцип в политиката на ГЕРБ или е ситуация, в която чашата е преляла”, коментира за „Тази сутрин” социологът Цветозар Томов. Според политолога Румяна Коларова трябва да се погледне над конкретния казус.
„Мисля, че с формирането на кабинета премиерът реши да раздели парламента и депутатите от Министерски съвет и министрите. Така показа на депутатите, че свръхактивността им няма да доведе до участие в изпълнителната власт”, каза Коларова. По думите й, проблемът е, че това са активни хора, а НС няма самостоятелна законодателна стратегия и депутатите търсят реализация в по-конкретни и частни интереси, които ние свързваме с лобиране. „Така се получава нещо като сито, през което може да изтече политическата воля, с която дойде на власт ГЕРБ.
Депутатите и интересите им не „тичат” в отделни коридори, без да се сблъскат
Това е вторият проблем, каза Коларова. Тя посочи за пример случая с Дани Каназирева, където според нея е имало сблъсък на местните интереси. Ако това се случи в парламента, ГЕРБ ще има проблем, смята политологът.
Цветозар Томов каза, че през парламента са минали твърде много лобистки закони. Според Коларова в НС трябва да има законодателна стратегия, която да партнира на стратегията на изпълнителната власт.
„Начинът е парламентарните мнозинства да носят политическа отговорност за своите действия вътре в парламента, да не се прикриват зад премиера. Да не се въвежда ситуация, в която каквито и да са извънпарламентарни центрове на власт да отнемат тази отговорност на депутатите”, каза Томов.
"Виновни за поредицата "срамни" закони са тези, които са ги подкрепили в пленарна зала. Те трябва да си носят персонално тази отговорност, каза Томов и даде за пример Закона за електронните съобщения.
В момента в София се издават по 25 решения дневно за следене
на интернет и на мобилния трафик, което значително надхвърля броя на тежките престъпления в страната. Томов посочи и отпадането на извънпарламентарния контрол върху използването на СРС-та, както и промените в НПК и въвеждането на служебна защита.
Законови промени, които отнеха създаденото през последните 20 години
– създаването на демократично общество, каза Томов. Румяна Коларова каза, че по-големият проблем е прокарването на законодателни решения, без да има дебат. Според Коларова проблемът на ГЕРБ е в колективните решения.
„В рамките на българската политика са създадени определени процедури, които много лесно се възпроизвеждат – политическо влияние, конфликт на интереси прокарване на лобистки поправки”, каза Коларова.
ГЕРБ трябва да разбере, че когато вкарва във властта хора средна ръка основният принцип на тяхното действие трябва да е порядъчността, каза Коларова.
Проблемът на политическия елит не е в търсенето на хора, а в търсенето на правила, чрез които способните и порядъчни хора да получават власт. Никой не ги търси, каза Томов.
Трябва да говорим за правила, а не за хора
Не знаем ли колко са корупционните гнезда в България – съответстват на броя на регулаторните и лицензионните режими. Кога и коя българска власт е посягала на тях? Не знаем ли, че Законът за обществените поръчки не работи, проблемът идва от това, че има много вратички да се прокарват всевъзможни криминални практики, попита Томов.
„Докато няма власт, която да изчисти правилата, а няма да има такава власт, без да бъде подложена на силен публичен натиск, нищо няма да се промени в България, колкото и българските избирателите да споделят, че е достатъчно да махнем лошите и да дойдат добрите”, каза Томов.