Според Бизанти пренасочването на делото е начин да се ускори разглеждането на случая, както поиска защитата. Либийският адвокат смята, че съдът е взел под внимание и факта, че сестрите страдат в затвора вече седем години.

Българският министърът на правосъдието Георги Петканов също потвърди, че съдът в Триполи ще излезе с решение, дни след коледното си заседание. Според министъра изтеглянето на делото с почти месец напред е добър знак за осъдените българки. Министър Петканов отбеляза, че не бива да се търси символика в датата 25-ти декември, защото имаме различни религии и този ден в Либия е работен.

Първоначално делото беше насрочено за 31 януари. Осман Бизанти обясни, че съдът е изпълнил искането на защитата да ускори разглеждането на случая, като е взел под внимание факта, че осъдените страдат в затвора от седем години. Според българската защита, идеята за пренасочване на делото е на либийската страна.

Българският министър на външните работи Ивайло Калфин заяви вчера, че заседанието на Върховния съд е било изтеглено на Коледа. Представители на семействата на заразените с вируса на СПИН либийски деца са се срещнали с представители на българска неправителствена организация в опит за намиране на задоволително за близките на жертвите споразумение.

Формулирахме справедливи искания под формата на финансови обезщетения и доживотно лечение, заяви председателят на Асоциацията на семействата на заразените със СПИН деца в Бенгази Идрис Лага. “Франс прес” отбелязва, че Върховният съд може да потвърди смъртните присъди на медиците, да разпореди нов процес или да отложи решението си.