Според лекарите, тенденцията те да увеличават броя си в цялата страна е от последните десет години, но може да бъде овладяна, ако се изработи Национална програма за детското здравеопазване.

В интензивния сектор на родилното отделение в Многопрофилна болница Пловдив в момента са две бебета, родени в шестия месец - Арлет и Сашко. Едното от децата тежи по-малко от 800 грама. Като тях през тази година в кувьозите на отделението се е борело за живот почти всяко осмо бебе.

Причините според д-р Атанас Петров – началник на Неонатологично отделение в МБАЛ – Пловдив са:
"И социални, и медицински, и биологични фактори. По-лоши условия на живеене, недохранване, боледуване на майката, аномалии на детеродните органи, стерилитет".

По наблюдения на лекарите тук, процентът на недоносените бебета от малцинствата е съвсем малко по-голям от този на останалите деца. Според специалистите, и в двата случая той може да се ограничи, ако се подобрят условията за живот и труд на бременните жени.

"Трябва да има национална програма, национално виждане или политика в областта на детското здравеопазване - това обхваща всичко - от бременността, през раждането, та чак до юношеството”, допълни д-р Петров.

Според него важна част от тази политика трябва да е осигуряването на съвременна апаратура в болниците. В отделението, което той ръководи, макар че идват родилки от цяла Южна България, кувьозите за недоносените деца са отпреди 20-25 години и са с 10 по-малко от необходимите.