Две земетресения разлюляха София миналата седмица. Въпреки че трусовете са определяни като "леки”, софиянци и гостите на столицата ги усетиха силно.
"Няма как да не ги усетим силно, защото ние сме били в епицентралната зона. Освен това земетресението беше плитко. Колкото по-плитко е, толкова по-силно се усеща на повърхността”, обясни ст.н.с. д-р Николай Милошев директор на Геофизичния институт към БАН. "Вертикалното усещане не е измамно. Винаги близо до епицентъра се усеща вертикалният трус, защото той се разпространява по-бързо, но и затихва по-бързо”, допълни Милошев.
Д-р Милошев не се ангажира с мнение за сеизмичния риск за строителството в столицата, но според него основният проблем е с преустройствата от последните 20 години, които създадоха търговски площи в рамките на бившите партерни етажи. "Бутат се носещи стени сигурно на места са бутани и колони. В първите години нещата не бяха съвсем добре регламентирани. Панелните блокове се счита, че ако са изпълнени добре, доколкото стигат моите познания, ако сглобките са добре направени и няма след това възможност за корозия, е възможно те да са достатъчно издръжливи. За съжаление голяма част от тях не са изпълнени като хората”, каза Милошев.
Преди години имаше изследване, че при земетресение от 6,4 по Рихтер, могат да загинат 9000 души в София. Изследването е правено за район Триадица и пропорцията е разпределена в цяла София. "Това са много ориентировачни цифри и не бива да робуваме на тях. Много зависи от часа, в който ще се случи - дали ще е през нощта или през деня. Тези резултати са усреднени. Знаете, че такива случаи се дават максималните стойности, за да се наблегне, че проблемът е сериозен.”
Д-р Милошев обясни, че Департаментът по сеизмично инженерство ще прави обследвания на сгради, започвайки от детски градини и училища.
Може би някои от зрителите са запознати с прогнозите на Мая Попова - жената, която казва, че различни части от тялото й я болят, когато в различни точки на планетата ще има земетресение. "Може би някакъв такъв феномен в природата съществува. Може би тя действително нещо усеща. Аз не мога да коментирам, може би това е медицински въпрос”, смята д-р Милошев. Чисто научно земетресенията не могат да бъдат предсказани. "В Япония също не предсказват земетресения. Там са много повече, пословична е японската работливост, пословични са успехите, които япония има във всяка област.”
Какво да правим при земетресение?
"Много е лесно да се каже, но е много трудно да се направи – да се опиташ да запазиш спокойствие. Японците съветват, когато усетите началото на земетресението, да преброите до 30. Аз веднъж съм се опитвал, не става. Когато започне земетресението не може да направите много, освен две-три крачки в ляво или дясно, да застанете под свода на вратата, под здрава маса. След като изтече труса, с остатъка от спокойствието, което имате, вече можете да предприемете нещо- да излезете навън, но не с асансьора.”
След земетресението в петък е имало 10 или 11 микроземетресения. 4 от тях са с магнитут 1 и малко повече от 1, другите са още по-слаби.
Д-р Милошев обясни, че земетресения с подобна сила са нещо типично за района на София. "Дори ни се ще да има още, за да е сигурно, че нещата отиват към затихване.”
Възможно ли е строежът на метрото да е предизвикал тези трусове?
"Категорично не. Сигурно в Токио нямаше да има метро, ако то можеше да предизвика земетресения. Имайте предвид, че 40-50 метра дълбочина най-дълбоко стига строителството на метрото. Това земетресение, за което говорим е с дълбочина около 4 километра. Няма връзка."