
По повод разкритията, командващият на американските сили в Багдад днес заяви, че иракските центрове за задържане ще бъдат проверени.
Иракският премиер Ибрахим ал Джафари нареди да започне разследване, но от Ислямската партия заявиха, че нямат доверие на властите. Скандалът се разрази в края на миналата седмица, когато американски военни откриха 173-ма иракски затворници в тайно помещение, в сградата на Вътрешното министерство в Багдад. Мнозина страдали от недохранване, а по телата на някои имало белези от насилие. Повечето от задържаните били сунити.
Би Би Си припомня доклад на правозащитната организация "Хюман райтс уоч", публикуван по-рано тази година. В него се посочва, че иракската полиция използва методи за мъчения при разпитите.