
Този призив беше издигнат от Великобритания, след като се установи, че папагал, внесен от Южна Америка, е докарал вируса на британска територия.
Решението на Европейската комисия ще бъде разгледано първо на срещата на земеделските министри от Евросъюза, която започва утре в Люксембург.
Досега Еврокомисията смяташе забраната за внос на диви птици за нецелесъобразна, тъй като може да насърчи контрабандата в районите под карантина. Британското искане обаче се подкрепя и от други страни, за да се обезпечи всяка възможност за разпространението на птичия грип и разрастването му в пандемия.
До този момент Европейският съюз забрани вноса на птици и птичи продукти от Румъния, Турция и Тайланд, където в последно време бяха регистрирани случаи на зараза с опасния вирус.
Междувременно хърватските служби за ветеринарен контрол продължават да умъртвяват хиляди домашни птици в радиус от 3 км около селището Зденчи.
Според официалното съобщение до петък от птичи грип там са умрели 6 лебеда. Дали вирусът е от смъртоносния щам ще стане ясно в понеделник.
Здравни и ветеринарни специалисти от пограничните региони на Турция, Гърция и България създадоха Кризисен трансграничен център за превенция срещу птичия грип.
Близостта на Хасковска област с Турция, където има огнище на птичи грип, кара хора от пограничния регион да смятат, че са изложени на по-голям риск от зараза.
Някои от стопаните, които гледат птици се канят доброволно да затворят фермите си, защото се опасяват, че през пролетта с миграцията на дивите птици могат да се заразят и домашните.
Новосформираният Кризисен трансграничен център за превенция срещу разпространението на заразата предвижда чести срещи на ветеринари от трите страни при съмнения за птичи грип.
Според Райна Йовчева, областен управител на Хасково, и в трите държави, както и в пограничните региони, са взети адекватни мерки срещу разпространението на вируса и място за притеснение няма.