
Зоя Борисова е завършила метеорология, работи в Националния център по метеорология и хидрология. От 2004г. е в неплатен отпуск. Заминава за Гърция през август миналата година като турист, с билети за олимпийските игри. Остава там, за да работи като гледачка на възрастни и болни хора. Тя е нелегална, няма редовни документи.
Подобна съдба имат стотици хиляди българи в Гърция, които виждат в новия закон за имиграцията шанс да уредят положението си.
Основното изискване е имигрантът да е влязъл законно в Гърция до края на 2004г., което той трябва да удостовери с печат в паспорта си. Много българи, за да избегнат строгия контрол по границата с Гърция са влезли тук през Австрия или Италия и сега попадат извън разпоредбите на новия закон. За да улесни имигрантите, гръцкото правителство отвори телефонен център, който безплатно обслужва чужденците на родния им език.
Снежана Дзобелова отговаря на въпросите, зададени на български език. Тя посочва още една трудност.
Като проблем бих могла да посоча и масовата смяна на паспортите на българските граждани, в които се е намирал печатът, доказващ влизането им в Гърция до изискващата се от закона дата 31.12.2004 г. Той е върнат на българските власти и така се отнема правото му на участие в тази легализация.
Каквито и ограничения да поставя новият закон, той е последният шанс за узаконяване на нелегално пребиваващите, тъй като от следващата година в Гърция ще има нова система за наемането на чужденци.
В страните, в които има най-голям наплив, сред които е и България, ще открием бюра за наемане на имигранти. Надявам се България час по-скоро да стане равноправен член на Европейския съюз, за да могат хората свободно да работят в двете страни.
Имиграцията се очертава като един от най-болните въпроси за Европейския съюз в следващите години.
Европейският съюз признава, че в следващите 20 години ще се нуждае от 20 милиона нови имигранти. За това се опитва да създаде закони и механизми така, че тези 20 милиона да отидат точно там, където има нужда от тях, за да помогнат на икономиката, както на приемащата страна, така и на родината им.
В Гърция само законно пребиваващите българи са 66 хиляди, а незаконните - от два до седем пъти повече.