
От първи октомври заводите и топлофикациите ще плащат за хиляда кубични метра природен газ с почти 277 лева повече. "Булгаргаз" беше поискал горивото да поскъпне до 287 лева, но независимата държавна комисия допусна по-малък ценови шок.
След поскъпването топлофикациите също ще повишат цените си, като ще настояват пред Държавната комисия по енергийно и водно регулиране новите тарифи да влезнат в сила с началото на отоплителния сезон.
Дори и при толкова драстично повишение природният газ в България е сред най-евтините в Европа, обявиха по-рано днес от "Булгаргаз". Синьото гориво е с по-ниска цена само в Русия, Украйна и Румъния. Преди да чуят решението на държавната комисия от "Булгаргаз" предупредиха, че са изчерпали всичките си резерви и не могат да си позволят по-малко увеличение, от заявеното.
Мениджърите на фирмата прогнозираха, че до началото на 2006 година не бива да се очаква друго драстично поскъпване на природния газ.
Механизмът за отпускане на енергийните помощи на населението ще бъде променен.
Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров обясни, че промяната се налага заради очакваното драстично поскъпване на топлоенергията в някои райони. Той се ангажира новият механизъм да бъде готов преди началото на отоплителния сезон.
По сега действащите правила енергийни помощи се полагат на 560 000 домакинства, като размерът на помощта се определя на база цената на тока за бита.
"При сегашното очаквано драстично повишаване на цената от топлофикационните дружества, очевидно трябва да се въведе механизъм, който да отчита това повишаване, а не само цените на електроенергията, както е досега", заяви министър Овчаров.
Идеята на правителството е занапред при раздаването на енергийните помощи да се отчита начинът, по който се отоплява съответното домакинство, както и цените в конкретния район на страната. Тепърва ще се решава какъв ще е размерът на компенсациите.
Овчаров докладва пред правителството за ефектът от поскъпването на горивата върху икономиката. Като най-засегнати отрасли посочи енергетиката, тежката индустрия и транспорта.
Според прогнозите скокът в цените на течните горива ще доведе до увеличаване на инфлацията, което пък води след себе си свиване на потреблението и забавяне на растежа.
По оценки на браншовите организации заради поскъпването на природния газ себестойността на продуктите в металургията, хранително-вкусовата, текстилната, дървообработващата промишленост и други сфери ще скочи с между 3% и 6%. В производството на торове увеличението ще е с 13% - 16%.
Правителството няма намерение да компенсира стопанските субекти заради шоковото поскъпване на горивата.
"Намаляване на акцизите е невъзможно в България поради ангажиментите ни към Европейския съюз", подчерта Румен Овчаров.
"За нас е напълно неприемливо каквито и да е данъчни облекчения или намаления - отклонения от регулярните данъчни ставки, както и преки разходи за стопанския сектор в посока компенсиране на евентуални по-ниски печалби или по-високи разходи", заяви Пламен Орешарски, министър на финансите.
Орешарски добави, че кабинетът ще мисли единствено за това в каква степен може да помогне на домакинствата и публичния сектор.