
Калфин предупреди, че по отношение на България няма да има компромиси, каквито е имало спрямо 10-те източноевропейски държави, които се присъединиха към Европейския съюз миналата година.
"Комисията няма да позволи в доклада си да бъде критикувана, че си е затворила очите пред нещо. Аз не очаквам от тях да изкривят реалността, но очаквам да бъдат максимално детайлни. И това е действително под натиска на страните членки, чиито пък правителства са под натиска на общественото мнение", изрази мнението си министърът.
Представяйки петимата си заместници - Гергана Грънчарова, Евгения Колданова, Феим Чаушев, Тодор Чуров и Любомир Кючуков, както и новия говорител на министерството Димитър Цанчев, Ивайло Калфин очерта и приоритетите на екипа си.
Сред тях под номер едно фигурират ангажиментите към Евросъюза и ускоряването на ратификацията на договора ни за присъединяване. Към момента само две от 25-те държави-членки са приключили процедурата.
Външният министър определи разрешаването на случая с осъдените на смърт български медици в Либия като приоритет от най-висока степен.
Обеща да работи и за това българите зад граница да получават бързо и ефективно обслужване от посолствата, в които, по думите му, трябва да се чувстват като у дома си.
Според Калфин окончателното решение за това, кога ще бъде изтеглен контингентът ни от Ирак, ще бъде взето в най-скоро време. Ако страната ни се съобрази с молбата българските войници да останат и по време на изборите в Ирак през декември, е възможно фактическото изтегляне да се състои към края на януари следващата година.