Тази нощ 85-годишна жена почина, след като кирпичената й къща се срути, вследствие на проливните дъждове. Жената била затрупана от собствената си къща, в пловдивското село Дълго поле.

Без покрив са 200 души, които временно са настанени в кметството и читалището.
Пороят разруши още 50 къщи в селото и наводни стотици в Пловдивска община.

"Според нас е от язовирите. И друг път тук е валяло по-голям порой от този. Но такова чудо не е било. Това има скъсан язовир някъде", твърдят пострадалите.

От Гражданска защита обаче отрекоха в региона да има скъсани диги на реки и стени на язовири. По тяхна информация тази нощ са се излели рекордните за района 106 литра на квадратен метър.

Дълго поле спешно се нуждае от питейна вода, постелки и завивки.


В Ихтиман отново е наводнен същият квартал, който пострада и при миналите дъждове. Сто къщи са под вода.

Ден след като в Ихтиман само за половин час се изсипаха 35 литра на квадратен метър, отводняването на улиците и приземните етажи започна.

Над половин метър вода блокира влака Пловдив-Хисар, в района на село Черноземен. С пожарни стълби, 22-мата пътници и машинистите са изведени от влака.

Бедствено положение е обявено в 5 села от пловдивската община Марица.
В село Труд е починала 70-годишна жена, която е получила инфаркт при вида на залятата си къща.

Падналите дъждове снощи, предизвикаха наводнения във Великотърновско и Габровско. Нивото на реките се повиши средно с около два метра. Над 60 къщи са наводнени.

Река "Янтра" достигна 4 метра при критична кота 6 метра. Заради голямото количество паднали валежи водата вече не попива в почвата, а се събира на потоци и влиза направо в къщите.

Обстановката в Габрово също е критична. Движението е затруднено заради натрупани наноси по улиците. На много места асфалтът е изровен от пороите. Край пътя са се образували дупки дълбоки близо половин метър, от които стърчат електрически кабели. По-късно днес пожарникари изпомпваха водата от наводнените партери и приземни етажи на сградите.

Сливенското село Злати войвода, беше залято след скъсване на язовирна стена.

Огромно количество дъжд, се изля само за два часа тази нощ в Старозагорско. Най-тежка е ситуацията в село Сърнево, община Раднево, където пороят заля над 500 къщи. Там екип на "Гражданска защита", спаси 12-годишна родилка с висока температура и бебе на 15 дни. Oколо 80 души от селото са евкуирани от домовете им в общинска постройка.

Покачено е нивото на язовира край Раднево. Изпускат се 60 кубически литра в секунда, към река "Азмака", която е преляла.

Екипите на гражданска защита в момента се опитват да ограничат разлива , с машини и изкуствени заграждения.

Кметът на община Раднево поиска помощ от министерство на бедствията. Доставено е най-необходимото - питейна вода и завивки за 80-те бедстващи, евакуирани от наводнените домове. Хората в Сърнево казват, че такъв силен порой не е имало в селото от края от 80-те години на миналия век. Само за два часа през нощта бяха заляти една трета от къщите в селото.

Огромна щета за хората тук са и издавените стотици домашни животни и птици. Част от тях са отнесени от приливната вълна в близката река "Бяла Рада" - казаха потърпевши.

Спасителните екипи на Гражданската защита, пожарната и Български червен кръст ще се погрижат за бедстващите тук, както за отстраняването на последиците от пороите.


Поройните дъждове причиниха огромни щети и в Ямболско. Водната стихия там е била придружена с градушка.

Близо 300 къщи в ямболското село Роза бяха залети от преливащия язовир край селото. Удавени са стотици животни, прекъснати са електроснабдяването и телефонните линии. За по-малко от час водата в къщите достига до два метра. От сутринта село Роза е без ток и телефони.

300 хиляди кубически метра е обемът на язовира, който прелива заради неизправен преливник. Според жители на селото, дерето не е било почистено и това блокира отичането на придошлата вода.

Застрашени са жителите на още 4 села край опасния язовир. Кметовете по места имат готовност да евакуират населението.

Вицепремиерът Емел Етем обяви, че не може да отпусне пари, с които да компенсира армията за използваните военновременни запаси, преди военните да сключат договори с общините и държавното предприятие "Напоителни системи".

Вече 2 седмици, от Генералния щаб предупреждават, че ще спрат операция "Феникс", по възстановяване на щетите от наводненията, ако не им бъдат възстановени вложените ресурси. Срокът поставен от генерал Колев изтича утре.