Американски учени от Калифорнийския университет в Бъркли откриха двете най-големи черни дупки във Вселената. Масата на всяка от тях надхвърля 10 милиарда пъти тази на Слънцето, съобщиха световните информационни агенции.
Двата открити от астрономите космически обекта се намират наразстояние 300 млн. светлинни години от Земята - в центъра на две съседни галактики. Досегашният "рекордьор" сред черните дупки бе с маса, която е с 6,3 милиарда пъти по-голяма от слънчевата.
Черни дупки притежават толкова гигантска маса, че никакви лъчи, включително на светлината, не могат да се откъснат от "смъртоносната" хватка на гравитационното им поле. Обектите не излъчват нищо и по тази причина не могат да бъдат наблюдавани.
Астрономите ги откриват по рентгеновите лъчи около тях. Досега на науката са известни повече от 60 големи черни дупки, които се намират в центъра на галактики.
Наблюдения, получени преди с космическия телескоп "Хъбъл", показаха, че в центъра на всяка галактика има черна дупка. Колкото по-голяма е галактиката, толкова по-голяма е черната й дупка.
Според американските специалисти новото изследване ще помогне да се разбере повече за ролята, която черните дупки играят във формирането и еволюцията на галактиките.
Подробности за най-големите черни дупки във Вселената са публикувани в сп. "Нейчър".

Снимка: sxc.hu