"Това е втората проверка на ДВСК. Първата проверка беше преди няколко дена. На вчерашната проверка е имало около 15 служители на ДВСК, днес в Плевен ще бъдат 30. Аз не бях информиран за нещо нередно вчера". Така коментира вчерашната акция на ДВСК, при която беше засечен опит за подмяна на партидни номера на месни продукти, които бяха поставени под възбрана при акция "Дупетата”, собственикът на проверяваната фирма "Анона" Георги Костадинов.

"Разбрах, че е възникнал спор, при който ветеринарната докторка Савова не е била съгласна с това, че от един чужд партиден номер са формирани три български партидни номера. Това обаче е нещо напълно нормално, защото ако от някъде пристигне стока с един партиден номер и ние я преработим в срок от три дни, за всеки ден ние слагаме различен партиден номер, за да хванем проследяемостта на тези стоки. За мен това е нещо редно. Това е единственото нарушение, за което аз чух вчера.

Зависи как нещата са представени в НВМС. Аз казвам, че това е бил проблемът вчера, НВМС твърди, че има опит за подмяна. Нека да изчакаме края на проверката и ще го решим", коментира Костадинов.

Държавата ще бъде осъдена за операция "Дупетата", която удари по фирмите, които внасят и пускат на пазара препакетирани крайчета от месо, обяви Костадинов.

"Вече сме се консултирали с европейски органи и те казват, че сме производствено предприятие. Ние не влизаме в толкова тежък спор, без да сме подготвени.

Те казват, че ние сме производствено предприятие, нашето задължение е да не вкарваме в търговската мрежа продукт, който не е годен за употреба, спазили сме тези изисквания и нямаме никакви проблеми", заяви вносителят.

Предприятието ни в Плевен е производително, а не преетикитиращо или превакуумиращо. Което ще рече, че има право по закон да слага срок на годност, след като направи необходимите лабораторни изследвания, каза още той.

Костадинов обясни и механизмите при определянето на срокове на годност на колбасите. Когато продуктите се внесат в невакуумирана опаковка, трайността им била 30-40 дни. В предприятията му преопаковали във вакуум крайчетата и така срокът има на годност ставал три-четири месеца.

"Невъзможно е да внасяме стока с изтекъл срок на годност. Ако в Европа една стока има изтекъл срок на годност, тя не може да бъде търгувана като хранителен продукт. А ние сме търгували винаги хранителни стоки", потвърди той.

Вносителят на "дупета" влезе и в директен спор с шефа на ДВСК д-р Любомир Кулински, който заяви, че предприятието на Костадинов не е производствено и няма право да слага срок на годност. Според Кулински при нарушението, разкрито вчера в Плевен ставало дума за преместена партида месо, но проверката там продължавала и щяло тепърва да се установи за какво става дума.