Уникални разкрития направиха археолозите в Старопрестолна Плиска. Първият напоителен канал в средновековна България и уникална покрита улица, строени в края на 8-и век опровергават досегашната теория за византийско влияние в градската култура на езическа България.

Археолозите разкриха улица, широка 3 метра, която води от ханската резиденция до външната крепостна стена. Край пътя са намерени отвори за дебели стълбове, което кара специалистите да мислят, че централната улица е била закрита.

"Това е факт, който е без прецедент в досегашните изследвания, и който ни навежда на мисълта, че трябва да търсим нови източници за нашата ранносредновековна градска култура. Тук, византийското влияние, което най-често беше в основата на нашите обяснения за генезиса на градската култура, трябва да бъдат отхвърлени", посочи ст.н.с Павел Георгиев от Археологически институт към БАН.

Второто разкритие е открит напоителен канал, вкопан в естествената скала. Той довеждал вода от язовирно съоръжение, за нуждите на селското стопанство.

"Такова съоръжение досега не е откривано нито в Плиска, нито в ранносредновековна България, бих казал и в цяла ранносредновековна Европа", подчерта специалистът.

Последните разкрития в Плиска според експертите са уникални и ни доближават до начина на живот в Средна Азия, а не до Византия.