
Относно съдебната реформа, министър Петканов застъпи мнението, че прокуратурата трябва да остане в съдебната власт.
Един прокурор ще наблюдава разследването от началото до края и така ще намалее връщане на делата за доразглеждане, обясни пред Би Ти Ви министър Петканов. Но на този етап обвинението ще трябва да остане в съдебната власт.
Министърът на правосъдието Георги Петканов отбеляза още, че министерството няма да променя политиката си по въпроса с осъдените български медици в Либия. Той уточни, че в този смисъл, условията на либийските власти за парично обезщетение на родителите на заразените деца са неизпълними, тъй като по този начин българската държава би признала вина. Министър Петканов допълни, че няма планувано посещение в Либия, но не би възразил, ако се наложи, да отиде в Джамахирията
Междувременно вицепрезидентът на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа - Тони Лойд, който е и докладчик по делото срещу българските медицински сестри в Либия, е разговарял с доктор Здравко Георгиев и с адвоката на осъдените на смърт българки Осман Бизанти. Това съобщиха от Министерството на външните работи.
Лойд е на двудневно посещение в Джамахирията. По време на срещите си той е бил информиран за хода на делото и за възможните варианти за развитието му. Лойд е разговарял и с либийския заместник-министър на правосъдието Мохаммад ал-Зикри.