Позицията е на осем екологични организации, чиято коалиция обяви днес начало на кампанията "Повече място за реките и сигурност за хората".

Коритата на почти всички реки, които преляха през последните дни у нас, са били неправилно коригирани и стеснени, така че те не са могли да поемат големите обеми води.

Река Лесновска, чиято приливна вълна нанесе огромни поражения, е лошият пример за това, смятат еколозите и препоръчват: "Да се оставя по- голямо пространство за реките, свързване на реките с естествените им заливни тераси извън населените места, където евентуални наводнения няма да бъдат свързани с големи щети", посочи Иван христов, Световен фонд за дивата природа, Дунавско-Карпатска програма.

Като превантивна мярка срещу повтаряне на бедствието, се препоръчва да спре поголовната сеч на стари гори, особено във водосборните басейни. Горските масиви са полезни заради способността на кореновите им системи да поемат от 80 до 100 процента от падналите валежи.

"Горите вече не служат за буфер, който поема излишното количество вода и какво се получава - падналите валежи в големи количества се стичат масирано в долините, където отиват посрещнати от едни реки, които вместо да бъдат разлети в своите естествени корита, те насила са вкарани в едни корекции, които нямат капацитета да поемат приливната вълна", обясни Борис Бъров от Българско дружество за защита на птиците.

Зелените организации настояват още, добиването на инертни материали от речните коритада бъде прекратено, тъй като то засилва ерозията, подкопава мостовете и разршува дигите.