До дни ще бъде готов оперативен план за действие на правителството за предотвратяване на щетите и превантивни мерки срещу следващи бедствия.

Премиерът и вицепремиерът огледаха разрушенията в Смолян и региона и декларираха готовност за конкретни действия.

"В тази връзка е разпоредено на МРРБ да направи спешен анализ на най-тежко засегнатите райони, за да не бъдат откъснати селищата от връзка с останалата част на страната", посочи Сергей Станишев.

"Има план за действие, за разпределение на парите", добави Емел Етем.

Днес е започнало възстановяването на голяма част от дигите.

Сто и двадесетте милиона лева, които Министерският съвет отпусна преди седмица, ще бъдат разпределени и изпратени на съответните ведомства след два дни.

"Ще направим всичко, което е нужно, за да не допуснем една четвърта вълна да нанесе нови щети и поражения. Затова са отпуснати средства за възстановяване на най-важните железопътни участъци, както и предотвратяване на евентуални епидемии и зарази", заяви вицепремиерът.

Етем подчерта, че всички институции в страна са мобилизирани и проявяват голяма отговорност, особено при степенуване на мерките в региони, където това е неотложно заради релефа, очакваните валежи и застудявания.

"Не може на всички веднага да се помогне, но искам да подчертая, че тук, в Смолянска област, и общината, и областта са помагали солидарно на хората, не само по време на бедствието, но и за почистване на къщите, дезинфекцията. Тук сме с намерението да ликвидираме максимално бързо последствията от бедствията и да не допускаме нови такива ситуации", подчерта премиерът.

"Това коментирахме, че може би е редно да се опростят процедурите по отпускане на средствата, за да може да се вземат спешни мерки", обясни Емел Етем.

На въпрос, дали се обмисля промяна, която да освобождава даренията с SMS-и от двадесетте процента ДДС, които остават за държавата, - проблем, за който първа сигнализира Би Ти Ви, Емел Етем отговори: "Може би е крайно време този въпрос да се разреши и хората, които искат да подпомагат училища, култура, да имат някакви данъчни облекчения. Но сега не сме се събрали да обсъждаме това.

Министърът на вътрешните работи Румен Петков предлага да се създаде национален координационен център, който да реагира при кризисни ситуации. Днес министър Петков, директорът на ДНСП генерал Илия Илиев и полк. Кирил Войнов посетиха град Искър, който на два пъти пострада от наводнения.

Координационният център ще включва звена на министерство на вътрешните работи, на отбраната и "Гражданска защита" и ще се ръководи от правителството.

"Няма ли единно коордиращо звено, ще се действа на парче, ще се действа хаотично и няма да постигнем резултатата, който е необходим на населението", коментира Румен Петков.

Близо 157 милиона лева са необходими за възстановяването на пораженията по железопътната инфраструктура в цялата страна. Днес министърът на транспорта и съобщенията Петър Мутафчиев посети районите около Велико Търново, засегнати от поройните дъждове и наводненията.

Движението по линията Горна Оряховица - Стара Загора е преустановена повече от месец. От падналите дъждове и порои в участъка има активирани няколко свлачища. Нанесените щети по линията се оценяват на 1 200 000 лева. Възстановителните работи продължават, а пътуването става по обиколни маршрути.

Работата по възстановяване на инфраструктурата в областите Пловдив, Ловеч, Габрово, Враца и София продължи и днес. "Гражданската защита" съобщи, че в Софийско се отводняват Горна Малина, Гниляне, Нови Искър, Кубратово и Долни Богров. Хората там посрещнаха поредния дъжд със страх.

Дъждът припомни за секунди ужаса, който Ангел Ангелов изпитал при последното наводнение.

"Какво ще се прави не знам. Кошарата ми и она отишла. Зимата тука ще се подвизавам, какво да правя, 5 дена спим на полето", коментира мъжът. Стопанинът разказа, че едва успял да спаси козите и овцете си. Съседите му обаче загубили повече от 60 домашни птици. Градината си също. Семейство Димкови все още не могат да се възстановят от преживяното - чистят къщата си, двора и плачат.

Къщите в Долни Богров са дезинфектирани. Изкарва се кал и тиня, но влагата и миризмата остават. Като в сутерена на Цветанка Йорданова. Около жената сега е цялото семейство.

Пострадалите в Долни Богров остават категорични в искането си, да получат ясни гаранции за сигурносттта на живота и покъщнината си. Иначе виждат изхода другаде: "Сега като гледам дъжда, легам и умирам, какво да правя ужас, ужас."