Експертите смятат, че последната криза потвърждава изводите за влошеното психично здраве на българите.
В службата за психологическа помощ и подкрепа при бедствия, помощ търсят единици от пострадалите при наводненията 2 милиона българи.
"Психическото здраве на българите не е добро. Самият факт, че има хора, които не искат да напуснат домовете си, за да не им открадне някой телевизора или електирческата печка. Жизнените ценности са сведени до оцеляване", посочи Христо Монов, психолог.
След децата, най-уязвими са възрастните хора. Когато загубят граденото цял живот, губят и чувството за смисъл.
"Целта ни е да преобърнем това говорене, да ние може да сме загубили много неща, но сме спасили най-важното - живота си", заяви психологът.
"И почна да се налива къщата, и диванчето, и шкафчета, и паници, и всичко, всичко във въздуха, нагоре до тавана вода. Нашата държава за нищо не е", споделя Стоянка Кенацова от с. Лесичево.
Специалистите наричат това синдром на жертвата.
"Жертвата, която пасивно чака помощ - я от държавата, я от Европейския съюз, я от господ бог", каза Монов.
Децата могат да преодолеят този синдром, като споделят емоциите си с възрастните. За случилото се трябва да се говори в училище, и то още в първия учебен ден. Полезно за детето е и ако то участва във възстанояването на дома.
"Това ще даде усещането за сигурност, чувството за контрол над ситуацията, увереността - аз ще се справя", коментира психологът Йорданка Енева.
