Предложението беше представено днес на новия министър на транспорта и съобщенията Петър Мутафчиев от чешкия посланик в София Петр Доклада. Посланикът изрази готовност експерти от Прага да споделят на българските институции техния опит в преодоляването на щетите от наводненията в Чехия през 1997 и 2002 година.
Правителството в Прага досега е подпомогнало страната ни с хуманитарни помощи за над 160 000 евро.
От правителството на Чехия получаваме водни помпи, дезинфектанти, специални бои срещу плесен за наводнените имоти.
Посланикът на Чехия в София Петр Доклада увери, че Прага активно ще помага на България да преодолее кризата от поройните дъждове.
И двете държави преживяват един и същ тип природно бедствие и затова обмяната на опит ще бъде също полезна. След наводненията през 1997 година чешките власти са реформирали законите и службите си така, че да осигурят много по-адекватна защита за населението. Прага отново беше наводнена през 2002 година, но с реорганизацията на службите броят на загиналите и пряко пострадалите семейства а също и размера на щетите е бил значително намален.
"Приехме четири - петнови закона и направихме интеграция на всички служби, които се занимават с такива бедствия. Те са под една шапка - на вътрешното министерство. Началникът на пожарникарите е човекът, който кординира всички действия, и има право дори да помоли армията да се включи във взаимодействията", посочи шпосланикът на Чехия.
Сега водеща роля има пожарната, която пък е подкрепена от 250 000 доброволни пожарникари. При необходимост се намесва армията с пет специализирани за борба с бедствията батальони.
Чешката държавна телевизия започна кампания с мобилните оператори за набиране на помощи за пострадалите в България. Със SMS-съобщения чешкото население за пет дни е събрало за пострадалите в България над 7 000 евро.
Енергийната компания "Чез Груп" обяви, че ще дари на пострадалите 200 000 лева, а две чешки фирми пък ни изпращат скъпи дезинфектанти и бои. Чешките инвеститори също търпят загуби от пороите в България. "Чез Груп", която притежава електроразпределителните дружества в София, София-област и Пловдив, отчете над 800 000 лева загуби от отнесени и наводнени електропроводи и трафопостове.
