Веднага след това Станишев върна на президента изпълнения мандат с проект за структура и състав на Министерския съвет.
На днешното гласуване в парламента проектоправителството може да разчита на 169 гласа, които са достатъчни за одобряването му.
От кандидат-министрите от коалицията БСП-НДСВ-ДПС, най-много са от квотата на БСП - 8.
НДСВ ще има петима представители в кабинета, а ДПС - трима. Всяка от трите формациия в коалицията има по един вицепремиер.
По-рано вчера, след като обявиха имената в проектокабинета си, лидерите на "Коалиция за България", НДСВ и ДПС подписаха коалиционно споразумение за управление на страната.

Заместник-председателят на БСП Румен Овчаров заяви, че е изненадан от предложенията на НДСВ за министри в новия кабинет и особено от кандидатурата на Веселин Близнаков за министър на отбараната и на Николай Василев за министър на държавната администрация. Овчаров каза още, че българските политици не трябва да се извиняват на гражданите за това, което се случва в политическото пространство, защото и те са могли "да гласуват така, че да се сформира едно стабилно правителството".

"Изгубихме 40 дни, изгубихме много нерви, но се надявам да не сме изгубили шансовете си за Европейския съюз, което ще е много жалко. Ние не сме се обявявали за алтернатива на никого, работехме за промяната, смятам, че тази промяна е заложена в нашата програма, разбира се, с някои промени, наложени от широката коалиция, която сключихме", заяви Румен Овчаров.

Депутатът от НДСВ Весела Драганова отрече, че са били водени пазарлъци за постове и министерски кресла. Според нея преговорите за третия мандат са били за да се осигури приемственост в икономиката социалната политика, а също така и в политиката по евроинтеграцията.

"Уважаеми избиратели, аз се обръщам отново към вас, НДСВ по никакъв начин не е предало доверието, което е гласувано на Движението от страна на избирателите, тъй като в приоритетите и програмата на бъдещото правителство до голяма част е застъпена управленската програма на НДСВ", посочи Драганова.


БНС няма да гласува за кабинета и няма да участва в изпълнителната власт. Това каза съпредседателят на коалицията Стефан Софиянски в предаването "Тази сутрин" по Би Ти Ви. Софиянски припомни, че БНС е имал два мотива да не подкрепи кандидатурата на Сергей Станишев за премиер - той има вече един неосъществен мандат и е партиен лидер. Ако нещата вървят добре, ще подкрепяме правителството, каза съпредседателят на БНС.

В рамките на по-малко от месец лидерът на БСП Сергей Станишев ще бъде подложен на втора по ред процедура по избирането му от парламента за премиер и за съставяне на правителство.

Дори и при подписано коалиционно споразуметние с ДПС и единодушна подкрепа от "Коалиция за България", Сергей Станишев, след два дни разгорещени дебати и настроения в пленарната зала на 27 юли, успя да получи толкова подкрепа, че да бъде премиер за около 5 часа.

Решението на ДПС и БСП премиерът и министрите да бъдат избрани с тайно гласуване беше подкрепено от трима депутати от БНС и независимият Петър Манолов, но опозицията, в която влизаше НДСВ, ОДС, ДСБ и "Атака", намери начин да направи вота на депутати публичен, а също и в голяма степен комичен.

Трима души от "Атака" - Йордан Величков, Христо Величков и Станчо Тодоров, отказаха да си покажат бюлетината на изборната комисия. Все още се предполага че това са хората, които успяха да осигурят подкрепата от 120 гласа Станишев да бъде премиер. Същата нощ - след 18 часа сцени на абсурдни ситуации, натиск и напрежение сред депутатите, Народното събрание отхвърли предложената от Станишев структура на Министерския съвет. Накрая заседанието приключи с окупация на трибуната, неуспешен опит на председателя на парламента Георги Пирински решението да бъде прегласувано, съвместно изявление на опозицията, че БСП и ДПС искат да узурпират властта.

Три седмици по-късно след поредни консултации, преговори е налице ново коалиционно управление, което за разлика от първия път ще формира стабилно правителство, а не кабинет на малцинството.