Преди 44 години Берлин осъмва разделен от стена.
28 години бетонните блокове разполовяват не само един град, но и целия свят. 15 години след падането на Берлинската стена, във Федералната република все още се говори за "стена в съзнанието на хората".

Месец преди предсрочените парламентарни избори разделянето на гласоподавателите на източно- и западногерманци стана "гореща" тема в предизборната кампания.

"Никой няма намерение да издига стена!"
Тези думи изрича пред журналисти на 15 юни 1961 година държавният и партиен секретар на ГДР Волтер Улбрхт. Два месеца по-късно по негова заповед и с одобрението на съветското ръководство в центъра на Берлин е издигната стена.

На 13 август преди 44 години берлинчани осъмват разделени от семействата, от приятелите, от домовете си. Телени мрежи и танкове разполовяват града. Затворена е Бранденбургската врата. Хиляди човешки съдби са зазидани зад бетонни блокове.

Седем хиляди източногерманци успяват да избягат в Западен Берлин през първата нощ на разделението. За 28 години в опитите си да преминат най-охранявата граница в Европа загиват над хиляда германци.

15 години след събарянето на стената, остатъците от нея са обект на търговски интерес. Драстично е спаднала цената на един сегмент, съобщава Берлинският вестник "Тагесцайтунг". Миналата есен колекционери са плащали за един изрисуван блок 6 000 евро, а сега стойността му е едва 4 000 евро. Сред притежателите на части от Берлинската стена са Музеят за модерно изкуство в Ню Йорк, председателят на ООН Кофи Анан и бившият американски президент Джордж Буш.

Въпреки че стената вече я няма в Берлин, германската общественост все още говори за стена в съзнанието на хората. Цяла седмица темата е и част от предизборната кампания.

Медиите остро разкритикуват бившия кандидат за канцлер и лидер на Християнсоциалния съюз Едмунд Щойбер, който нарече източногермаците "фрустрирани" и заяви, че не приема те да определят кой да бъде канцлер на Германия. Изказването му бе по повод новосформираната лява партия, която печели много привъженици в източните провинции. Срещу думите на Щойбер застана и коалиционният му партньор и кандидат за канцлер на християн-демократите Ангела Меркел, която е източногерманка.

Днес по следи на Берлинската стена най-много са туристите. Запазени са само няколко бетонни блока, но каменна лента в центъра на града напомня за разделението.