Експертите смятат, че Европа трябва да се готви за нови природните аномалии през лятото - горещини, суша и проливни дъждове.

Учените направили анализ на летните температури в 16 европейски града през последните 30 години. Открили, че средните температури през лятото са се покачили с повече от един градус през последните пет години в сравнение с нивото им през 70-те години. Причината за това е главно във вредните емисии газове в атмосферата, като въглеродния двуокис, отделян от електроцентралите и автомобилите.

Покачването на температурите означава и увеличаване на аномалиите и климатичните крайности - от суша до наводнения. Особено засегнати от тях ще бъдат градовете. Именно големите градове на стария континент се затоплят по-бързо от прогнозираното. Лондон е най-яркият пример за това. Днес там е с 2 градуса по-топло отколкото през 70-те години.

Мадрид, Париж, Стокхолм, Атина и Лисабон също страдат от жегите. Горещото време ще създава все повече проблеми за здравето на хората. Разрешението не е в повишената употреба на климатици, а в намаляването на емисиите на въглероден двуокис и в търсене на алтернативни източници за електроенергия. В противен случай учените предупреждават, че в много от големите европейски градове скоро няма да може да се живее.