Според него, по-вероятно е на отделни места да заболеят хора или цели семейства, които не са изпълнили всички препоръки за хигиенизиране на домовете си след наводнението.

Разлелите се води станаха идеално място за развъждане на организми и бактерии. След оттеглянето на водите, стопаните на наводнените къщи задължително трябва да ги дезинфектират, за да се предпазят от дизентерия, ентероколити и хепатит "А", казват от ХЕИ.

"Най-важното е, разбира се, да се изгребат наносите, тиня, всичко което е довлякла водата в първите етажи. След това хората да не се скъпят на продуктите, особено от животински характер като месо, яйца, неопаковани, не могат да бъдат използвани, по-добре е те да бъдат изхвърлени. Започва изчистване с четки механично с нормална чиста вода на всичко засегнато, след което задължително дезинфекция на повърхности, на подове, особено внимание на кухненските съдове, които ще бъдат ползвани за храна, особено резервоарите, в които се пази вода", обясни Ангел Кунчев.

Предпазливо трябва да се подхожда и към зимнините, ако са били наводнени.

"Тези, които са в метални кутии, може, след като се почистят отвън, а другите е малко опасно, защото капачките не гарантират защита от проникване на водата", посочи специалистът.

След предишните наводнения бълхи и комари нападнаха селищата в Силистренска област. След зачестилите искания за помощ, Червеният кръст раздаде дезинфектанти на живеещите там.