Мариана Николаева била учителка в Свищов, когато преди близо шест години един от най-добрите й ученици я моли да му стане поръчител за студентски кредит. И до днес тя изплаща чуждия дълг.
"Месец преди това аз бях загубила моето дете с още 11 в Лим и реших да помогна на това дете, без да се замислям дали ще има последици, дали ще може да си връща кредита или аз ще съм само лицето, което го връща”, сподели Мариана Николаева.
Младежът не внася пари по кредита и след 3 месеца заплатата на учителката е запорирана. Семейството на Мариана се мести във Варна, където тя отново започва работа и...отново запор.
"Напускам, естествено през лятото, защото не искам да продължавам да внасям парите на някого, който в момента е на работа, установявам впоследствие, че той е гвардеец в София... Когато започна работа, принуждавам се да започна на граждански договор, да не се осигурявам, за да не могат да ми запорират заплатата...Моето питане е това - защо съдия-изпълнителят се обръща единствено и само към мен, при условие, че аз съм поръчител по този кредит, а не търси лицето, което го е теглило”, коментира Мариана.
Отговорът е, че поръчителят е еднакво задължен като основния кредитополучател и отговаря по същия начин за задълженията му. В подобна ситуация са и много други гаранти по кредити. Най-често изпълнителни дела срещу длъжници завеждат банките и лизинговите компании. Във Варненския районен съд около 60 процента от гражданските дела са по така нареченото заповедно производство. За година, вследствие на кризата, броят им се е увеличил почти двойно.
"Длъжникът се уведомява направо от съдебния изпълнител, след като изпълнителното производство е започнало и той пак има право да предяви възражение в двуседмичен срок, но изпълнението против него продължава. И за да бъде спряно, той трябва да направи искане пред съда”, обясни Радостин Петров, ог гражданската колегия на Варненския районен съд.
За да избегнете изпълнително дело, можете да разсрочите задължението си, съветват юристите.
За bTV Новините от Варна – Десислава Кръстева