По време на акцията срещу длъжниците към КАТ, която Националната агенция за приходите започва, ще бъдат извършвани щателни проверки на всеки нарушител, засечен с повече неплатени актове и фишове. Колите на шофьори с няколко големи неизплатени глоби към полицията ще бъдат продавани. Може ли много шофьори да останат без коли заради актовете, които са им написани през последните години? Повече по темата от нашия репортер Богомил Грозев:

Въпросът колко шофьори на практика са застрашени на този етап, няма еднозначен отговор. Защото на теория, само с три акта за превишена скорост в градски условия в рамките на една година, например, може да ви вземат колата. Но в общи линии може да се каже, че в риск е всеки, който има неплатени глоби в размер от над 1000 лева.

Заради неплатени глоби към КАТ, данъци и осигуровки собственикът на един кабриолет се разделя с луксозната си вещ, тъй като дължи на хазната над 100 хиляди лева. Колата е оценена на 14 хиляди, което означава, че ако на търга никой не даде по-висока цена, то кабриото ще покрие само част от борча.

„В случаите, в които стойността на автомобил значително надвишава стойността на задължението на длъжника, ние насочваме нашите действия към други способи за събиране на дълга. Един от тях е да се обърнем към работодателя, който да удържа средства от заплата на длъжника, които да се превеждат в полза на НАП”, коментира Елисавета Стоименова, дирекция „Събиране” към НАП.

Катафалка, собственост на Общинския обреден дом в Перник, също се продава на търг от данъчните - но заради съдебен спор.

„Тя започна 3600, сега е 2400 лв. Но, ако трябва да бъда откровен, автомобилът е амортизиран, 20-годишен, експлоатира се ежедневно и това е стойност надценена”, каза Огнян Крумов, управител на Обредния дом.

По данни на МВР към момента процента на събираемост на наложените санкции е около 60 на сто. Само за миналата година глобите са в размер на 62 милиона лева, от които приходната агенция е събрала 37 милиона.

„Средната стойност на една глоба е 20-50 лева. С наказателно постановление глобите вече са по-високи - 200-300 лева”, поясни Стойчо Константинов, нач. сектор в ГД „Охранителна полиция”.
Но въпреки, че данъчните ще ревизират длъжниците за 5 и дори 10 години назад, по закона за движение по пътищата давностния срок на глобите е много по-кратък

„Изтече ли тригодишният давностен срок, несъбраните глоби се погасява по давност”, коментира още Константинов.

За момента по официални данни на НАП длъжници към КАТ, които са заплашени да се разделят с автомобилите си са едва няколко българина. Рекордьорът дължи за глоби, наложени на пътя над 3 хиляди лева.

В заключение - от МВР предлагат законодателни промени, които предвиждат драстично съкращаване на срока за налагане на санкции за нарушения, засечени с камери. В момента процедурата отнема около два месеца, докато ако депутатите приемат предложението за промяна в закона, то този срок ще бъда скъсен три пъти.