Такива съоръжения за отпадъци работят в повече от 20 града в Европа.

Машината раздробява отпадъците, увива ги в метална мрежа и полиетиленово фолио и ги изхвърля под формата на кръгла бала.

Протестиращите в районите около Кремиковци не харесаха тази технология.


“Ние не сме против балирането, ние сме против складирането на балите в Сеславци, никой от тия господа не дава гаранция, какво ще стане ако тия бали почнат да гърмя”, каза Владимир Цветанов, жител на Сеславци.

“Никакви метални отпадъци и батерии не постъпват в съоръжението, тъй като в дробилката има магнитен сепаратор, който ги отделя и тези бали не трябва да се третират като бомби, това е недопустимо”, поясни Роналд Ренер, главен механик.

“Там където ще бъдат складирани тези бали няма да мирише. Тези машини ще бъдат поставени в халета, въпреки че не е изрично изискване”, каза Минко Герджиков, и.д. кмет на София.

В зависимост от фолиото, с което са опаковани, тези бали могат да стоят складирани от 12 до 24 месеца

Машините за балиране трябва да заработят в най-кратко време, защото разрешението за сметището в Суходол изтича на 2 октомври. Одобрените три площадки за инсталациите още не могат да се ползват, заради гражданските протести там.


“Моето мнение е, че тези машини трябва да заработят там на тези площадки, съгласуваните, всичко друго оттук натам до октомври месец е илюзия, че ние можем да спазим някакави процедури”, каза Милор Михайлов, заместник-кмет на Столична община.

Балирането и складирането на боклуците е само временно решение. До един месец общината трябва да намери инвеститор, който да изгради завод за третиране на отпадъците.