Край мемориала в град Поточари ще се събраха над 50 хиляди души - от близки на жертвите до президенти и ръководители на световни организации.
Както всяка година на 11-ти юли - денят на възпоменанието, и сега много хора погребаха свои близки, чиито останки бяха намерени едва наскоро. Телата на 610 жертви ще бъдат положени в гробището в Поточари - там, където почиват още 1 300 души. Досега са ексхумирани и идентифицирани около 2 хиляди жертви. Други шест хиляди не са открити. Над осем хиляди мюсюлмански момчета и мъже са екзекутирани от сръбските сили. Оцелели от клането се върнаха в Сребреница за първи път. Направиха го с възпоменателно шествие, като изминаха пътя, през който са бягали преди десет години.

"Бях в медицинския екип, който ги посрещаше, когато пристигаха от Сребреница. Изминаха десет години, но много ясно си спомням колко изтощени бяха тези измъчени хора. В същото време бяха толкова щастливи, че са живи", разказва Хусреф Базарджанович, лекар от "Спешна помощ" - гр. Зворник.

Сред близо 50-те хиляди гости са президентите на Сърбия, на Сърбия и Черна гора, на Хърватия и Албания. Сдружението "Майките на Сребреница" се обяви против пристигането на сръбския президент Борис Тадич на помена. Те смятат, че присъствието на Тадич в Сребреница е провокация към тези, които на 11 юли погребват най-близките си, към онези, които вече са ги погребали и към онези, които и след 10 години не знаят нищо за съдбата на най-скъпите си хора.

Клането в Сребреница през юли 1995-та година е смятано за най-жестокото военно престъпление в Европа след Втората световна война. Сръбските сили, които превземат анклава, поверен на холандски миротворци от ООН, избиват около 8 хиляди мюсюлмани.

Босненските сръбски сили превзеха мюсюлманския анклав на 11 юли 1995-та, въпреки че той беше обявен за защитена от ООН зона. Контингент от около 400 леко въоръжени холандски сини каски не успяха да попречат на преминаването на 2000 добре оборудвани войници, действащи под командването на генерал Ратко Младич.

И до днес продължава откриването на нови жертви. 10 години след клането организаторите и извършителите остават ненаказани. Радован Караджич, политическият лидер на босненските сърби, и военният водач Ратко Младич са в неизвестност. Двамата мъже, издирвани за геноцид и военни престъпления, са национални герои за сърбите. Смята се, че Караджич се укрива в манастирите на влиятелната Сръбска православна църква. През юни тази година за първи път беше показан документален запис с разстрел на млади мюсюлмани. Предполагаше се, че след излъчването му много сърби ще преосмислят позицията си и ще признаят военното престъпление, извършено в тяхно име, което досега отричаха. Социологическите проучвания от последните дни обаче показаха, че в крайна сметка това не е станало.