Втори ден след атентатите в Лондон нито един човек не е арестуван за нападенията. Телата на загиналите още не са идентифицирани. Досега е потвърдена смъртта на 49 души, но не се знае колко жертви остават затрупани в метрото.

Установено е, че трите бомби в метрото са избухнали почти едновременно - през 50 секунди около 8.50 ч. Синхронизирането на взривовете говори, че вероятно са използвани детонатори с часовников механизъм. Властите не съобщават вида на експлозива. Предполагат, че става дума за високотехнологични взривни вещества, а не за самоделно изработени бомби. Полицията предполага, че взривът в автобус 30 е бил оставен на седалка и засега опровергава свидетелски разкази за атентатор-самоубиец. Заради силата на експлозиите, идентифицирането на жертвите е изключително трудно. Най-сериозно пострадалият участък - между гара Кингс Крос и Ръсел Скуеър все още е недостъпен.

"Посетих екипите, натоварени с издирването, и те са изправени пред изключитлно трудни обстоятелства. Крайна горещина, много прах и за тях е изключително предизвикателство да продължат работата по издирване на телата от влака под земята", казва Анди Тротър, служител от транспортна полиция.

Лондонската полиция е поискала от няколко европейски служби информация за мароканец, вероятно свързан с атентатите в Мадрид и Казабланка. Екип от испанската полиция, който разследва атаките в Мадрид, пристига в помощ на британското разследване. По-рано днес "Ал Кайда" пое отговорността за атентатите. В изявление по интернет, подписано от "Бригадите Абу Хафс ал Масри", се казва, че групата е нанесла няколко удара по столицата на англичаните неверници. За разлика от организацията, която пое отговорност още в четвъртък, тази групировка е добре известна, приписвала си е множество атентати в миналото и се смята за свързана с движението на Осама бен Ладен.
Повече от сто хиляди обаждания са получени на горещите телефони на лондонската полиция, след атентатите. Много хора разказват за свои близки, които са тръгнали към метрото и автобуса в четвъртък сутрин и оттогава не могат да бъдат открити. По официални данни изчезналите са над 25.

Полицията няма представа колко загинали има под отломките в метрото. Хората, търсещи свои близки не получават информация. Ходят от болница на болница, от спирка на спирка. По стените, стълбовете и дърветата лепят плакати с имената и снимките на изчезналите, с призив за помощ.

Навсякъде около ударените гари хората трупат цветя и послания. Правят го и много мюсюлмани. "Разтърсен съм, сърцето ми е разбито", написа един от тях. Подобно на събитията в Ню Йорк и Мадрид, основен проблем в бъдеще е как пострадалите ще се възстановят от преживяното. Много от тях ще започнат да изпитват вина - за това, че са се спасили, а този, с когото са пътували - близък или съвсем непознат - е останал долу. Следват болезнени спомени, кошмари, проблеми със съня, депресия. Психолозите казват, че за възстановяване от травмата е необходимо много време.

"Като цяло, хората, с които разговарях, се опитват да се върнат към нормалната ситуация, отново да вземат автобуса, влака, да излязат на улицата. Това е най-добрият начин да продължим напред", казва проф. Андрю Кучмиерчук - психолог.

Британският Червен кръст и кметът на Лондон Кен Ливингстън учредиха фонд за подпомагане на пострадалите. В него вече са постъпили няколкостотин хиляди британски лири.