
На пресконференция Иън Блеър обясни, че полицията все още не е стигнала до вагона, взривен между метростанциите Кингс крос и Ръсел Скуеър, но изключи възможността там да има останали ранени хора. По думите му дори след изваждането на телата, броят на загиналите едва ли ще надхвърли 100.
"Много е трудно да се определи броят на жертвите, защото две от местата, където станаха експлозиите, са изключително труднодостъпни. Едното е автобусът, където се напредва бавно поради характера на взрива. Във вагона при Ръсел Скуеър има трупове, които още не са извадени и не знаем колко са", каза Иън Блеър.
Полицията предполага, че взривните устройства са били снабдени с часовников механизъм, тъй като в тунелите няма покритие, за да бъдат задействани с мобилен телефон. Всяко от тях е съдържало около 4 и половина килограма експлозив с голяма разрушителна сила. Бомбите най-вероятно са били поставени на пода, а тази в автобуса може да е била сложена и на седалка. Иън Блеър подчерта, че полицията взема насериозно посланието в интернет, в което групировка, приписваща си връзки с "Ал Кайда", поема отговорност за атентатите. Той призова за бдителност, като отбеляза, че е възможно терористичното ядро, извършило атаките, да се е запазило и да подготвя ново нападение.
Лондон се опитва да се върне към нормалния живот след вчерашните атентати. Работата на голяма част от метрото беше възстановена, движат се и автобусите.
Много хора обаче предпочетоха да ходят пеш или с велосипеди, от страх.
Транспортните служби призоваха за търпение, заради очаквани закъснения в движението на градския транспорт. Някои спирки и линии на метрото са закрити. Заради трудното придвижване до работните места много компании и учреждения обявиха почивен ден. Общинските училища са затворени. Много лондончани предпочетоха да ходят пеш. Улиците са полупразни. Повече от обикновено са само полицаите и журналистите. Въпреки привидното спокойствие, напрежението стига краен предел. Сак, оставен на метростанция Ливърпул Стрийт, предизвика паника за кратко - докато се разбере, че пътникът си го е забравил без да иска. По тревога бяха евакуирани други две станции. Най-трудно се решават да се качат на метрото вчерашните пътници.
"Ами, аз седях в първия вагон най-отпред, близо до машиниста. Чухме силно БУМ. Помислихме го за удар или за излизане от релсите. И тогава угаснаха светлините. Хората започнаха да крещят, целият вагон се тресеше и друсаше. Можеше да усетиш дима, мириса на изгоряло. Беше влудяващо, хаос, много, много ужасяващо", разказва оцелял от атентатите в метрото.
На станция Олдгейт, хората полагат цветя в памет на загиналите.
Принц Чарлз и херцогинята на Корнуол посетиха пострадали, настанени в няколко болници. По-късно кралица Елизабет Втора също ще отиде при ранените.