Софийският градски съд остави в ареста бившия военен министър Николай Цонев, съдията от Софийския градски съд Петър Сантиров и бившия главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов. Тримата бяха задържани при акция в четвъртък, 1 април.
Според обвинението Цонев чрез посредниците - Сантиров и Попов, предложил подкуп на следовател. Целта - да се повлияе на дело, по което бившият министър е разследван. Подробностите предаде Миролюба Бенатова:
Съдът реши, че има достатъчно данни, от които да се предположи, че те наистина са извършили престъплението, в което са обвинени. Също така е по-добре да останат в ареста, за да не осуетят разследването или да се опитат да заличат следи и доказателства. Тримата са обвинени в даване на подкуп на следователя от националното следствие Петьо Петров. За обвинението бившият военен министър е извършител на даването на подкуп, като за помагачи са посочени Тенчо Попов и Петър Сантиров.
Бившият военен министър Николай Цонев, бившият главен секретар на министерството на финансите Тенчо Попов, както и съдия Петър Сантиров влязоха в съдебната зала под конвой, като възможностите журналистите да стигнат до тях бяха ограничени от съдебната охрана.
Тенчо Попов повтаряше непрекъснато, че не познава министъра, вероятно имайки предвид Цонев, а самият Цонев запази мълчание. Състав на Софийския градски съд, представляван от един от тримата съдии, които не си дадоха отвод заради познанство с колегата си Сантиров, реши дали да остави в ареста тримата обвиняеми при закрити врата.
Мотивът за засекретяване на делото е стандартен - използваните специални разузнавателни средства в материалите по делото. Така аргументите на обвинението и защитата, чути на няколкочасовото заседание, остават тайна за журналистите, които отразяват процеса.
Прокурорът отказа да разкаже какво е изтъкнал пред съда. Защитата на Николай Цонев обаче каза своята гледна точка.
Миролюба Бенатова: Защо Тенчо Попов е трябвало да даде 20 хиляди евро на Петьо Петров?
Константин Симеонов, адвокат на Тенчо Попов: Това не стана ясно.
Миролюба Бенатова: Давал ли е единият на другия пари?
Константин Симеонов: Да, но няма доказателства, че са произход от Николай Цонев.
"Твърди се, че има даване на пари от Попов на следователя, но няма СРС или друг явен материал, че тези пари са се озовали в Попов от г-н Цонев. Това са материалите по делото”, заяви Васил Василев, адвокат на Николай Цонев.
Междувременно стана ясно, че инспекторатът към прокуратурата ще направи дисциплинарна проверка на зам. градския прокурор Роман Василев. Василев ще бъде мъмрен за нарушаване на етиката.
Роман Василев бе наблюдаващ прокурор по време на арестите и се прочу с изказванията си от четвъртък, 1 април. До средата на другата седмица ще стане ясно дали Роман Василев ще бъде наказан за коментарите си по време на ареста на Николай Цонев, записани и разпространени със съкращения от пресцентъра на МВР.
Днес Василев отказа да бъде записан от екип на bTV. В телефонен разговор заяви, че предпочита да запази мълчание. Той е избрал да се изкаже в държавна медия, където изразява съжаление за постъпката си.
"Ако някой, който извърши престъпление, се извини, ще му прекратят ли делото? Ние ще си браним правата на клиентите. Сезиране на съда в Страсбург, на Висшия съдебен съвет, както и на главния прокурор, с оглед на евентуално търсене на наказателна отговорност”, беше категоричен адвокат Василев.
Заместник главният прокурор Бойко Найденов потвърди за bTV, че вероятно поведението на Роман Василев ще бъде санкционирано, тъй като присъствието на прокурор по време на арести е предвидено, за да се избягва злоупотребата с власт и да се предотвратява насилие, а не за да се внася допълнително напрежение.
Премиерът Бойко Борисов също изказа мнение, но наблегна на причината за ареста, а не на начина.
Мярката, наложена на Цонев, Сантиров и Попов, може да бъде обжалвана на 8 април пред Апелативния съд.