Таксиметрови фирми от цялата страна ще превозват безплатно хора в неравностойно положение по време на изборния ден. Разходите за превозите ще бъдат за сметка на таксиметровите компании, участващи в инициативата на Националния съюз на превозвачите. Информация за компаниите от страната, участващи в кампанията, може да се получи чрез регионалните координатори на съюза.
Около 8 000 са хората с увреждания в Шуменска област. В Шумен районната избирателна комисия утвърди три допълнителни секции, в които ще могат да гласуват хора с физически и зрителни затруднения.
Репортерска проверка показа, че достъпът до определените секции е изключително труден.
Това е една от секциите, до които достъпът трябваше да бъде улеснен. Така пише и на указателната табела, на която ясно се вижда, че тук гласуват хора с увреждания. Шестнадесет стъпала разделят Ивайло Жечков от избирателната секция.
"Тези стъпала както винаги стъпалата са ми най-голямата трудност. С всичко друго мога да се справя, но не и с архитектурните бариери. Там винаги трябва не един човек, който да ти помага, а няколко, които да те качат по стълбите, а никак не е приятно да те разнасят така", посочи Ивайло Жечев.
Той гласува с помощта на своя придружител. Според него трудният достъп до избирателните секции ще откаже много от хората с увреждания да гласуват.
Най-лесен достъп до изборната урна имат инвалидите в тази секция. Това е единственото място в Шумен, където има изградена рампа за безпрепятствено преминаване на инвалидните колички.
