В Япония няма смъртен случай от инцидент при строителство на сгради. Строи се изключително сигурно и с оглед земетръсната зона, в която е разположена островната държава. Японците предпочитат малки жилища, в които живеят с цялата си фамилия.

В Япония непрекъснато се строи, въпреки че земетресенията не спират и се усещат през ден. До 6,5 по скалата на Рихтер въобще не им обръщат внимание. Строителството е по специални противоземетръсни схеми. Казват, че в Япония няма загинал човек през последните 50 години от срината зграда, има нещастни случаи от падащи предмети.

Като стил в строителството японците много копират американския. Големите градове са внушителни с небостъргачите. В град Негойа има точно копие на двата небостъргача-близнаци, като тези в Ню Йорк, които бяха сринати при атентата на 11 септември. Най-високият небостъргач в Токио е административна сграда на 51 етажа.

В японската столица е построена и Айфелова кула, която е с 3 метра по-висока от парижката. Имат и статуя на свободата и мост като в Сан Франциско.

Обикновените японци живеят в малки апартаменти - по 50-60 квадратни метра. В тези малки жилища -като в дядовата ръкавичка, съжителстват от 4 до 10 души - цялата фамилия - от бабата и дядото до децата. Понеже ня стига мястото вътре, гардеробите честа са на балкона.

Наемът за жилище 60 квадратни метра е от 800 до 1200 долара. При средна заплата-3-4 хиляди долара японците предпочитат да имат не повече от две,
най-много три деца. При раждане на дете държавата дава 3 000 долара помощ на семейството.

Особенно впечатляващи са небостъргачите през нощта - целите блестят в реклами като в цветен спектакъл.