Балканските страни все още изостават в залавянето и предаването на заподозрени във военни престъпления. Това се казва в доклад на Международния трибунал в Хага. Съдът отбелязва, че Сърбия е постигнала известен напредък.
Макар да са били предприети стъпки за залавянето на някои военнопрестъпници, участвали във войните в бивша Югославия в началото на 90-те, най-издирваните хора все още са на свобода.

Трибуналът отправя критики, че Хърватия не е арестувала генерал Анте Готовина, обвинен във военни престъпления срещу хърватските сърби. Именно заради Готовина Евросъюзът отказа да започне преговори за присъединяване с Хърватия.

Най-търсени продължават да бъдат Радован Караджич и Ратко Младич, които ръководеха сръбските акции срещу босненските мюсюлмани. В доклада се казва, че сътрудничеството на босненските власти е много добро, но Република Сръбска все още не може да открие и арестува Караджич, за когото се предполага, че се крие там. Смята се, че Младич живее в Сърбия.

Мненията в Сърбия за това трябва ли Караджич и Младич да бъдат арестувани са противоположни. Много хора ги смятат за национални герои.

"Сега е моментът, когато държавата трябва да даде информация за това кой укрива, подкрепя и финансира Младич през всичките тези години, кои хора от службите за сигурност го охраняват и къде се крие през цялото време", каза Наташа Кандич, директор на неправителствена организация.

Трибуналът в Хага планира да приключи всички дела до 2009 г. Досега са издадени над 20 присъди. Продължават делата срещу 50 души, един от които е бившият югопрезидент Слободан Милошевич.