Страната ни има ангажимент до 2020 година да рециклира половината от отпадъците си. Шест години след началото на разделно събиране на отпадъци реален резултат няма. Жена, живееща на пъпа на София, казва, че рядко вижда да изхвърлят контейнерите за разделно събиране на отпадъци.
И не само чистотата. Любомир е работил в завода за хартия в Белово. Оттам знае, че преработката на дървесината в хартия харчи огромен ресурс вода и електроенергия. Но в рециклирането цари хаос.
"Жълтите бяха за хартия. После започнаха и боклук да хвърлят вътре, и стана едно объркване. А тези черните и ламаринените бяха за нормалния боклук, битовия отпадък”, разказа Любомир Димитров.
Организациите за оползотворяване на отпадъци обясняват, че вината не може да се търси в тях. Хората изхвърлят битов отпадък в специалните контейнери и осен това не сгъват отпадъците - така контейнерите бързо се препълват.
"Тук е мястото на всяка община наистина да се въведе ред в обществото и да излезе този отпадък от анонимност. В момент, в който отпадъкът е анонимен и вие можете да си хвърляте където си искате каквото си искате, никой нищо не може да ви каже, състоянието ще е такова”, коментира Иван Михов, от организация за оползотворяване на отпадъци.
Столичната общината, обаче, критикува фирмите, че не поддържат контейнерите чисти, не ги изхвърлят редовно и не ги обозначават ясно. Освен това не изпълняват задължението си по договор да инвестират по 1 лев на глава от населението за информационни кампании.
"И ролята на контрола тук ще бъде много по-ефикасна, ако ние имахме реално работещи организации за управление на отпадъци”, заяви Мария Бояджийска, зам.-кмет по екология в Столична община.
Хората са задължени да рециклират по закона за рециклиране на отпадъците и общинска наредба. Въпреки това глобените хора се броят на пръсти. Причината - трябва да бъдат хванати на място.
В крайна сметка излиза, че виновни са гражданите. Затова, че не са достатъчно отговорни, дисциплинирани и доброжелателни.