В средиземноморските държави при особено големи размери на улов за бракониерите се предвижда затвор от три до осем години и глоби, каза Явор Недев. У нас предложението е за количество от над 200 кг незаконно уловена риба да се прилага също ефективна присъда от три до осем години, глоба между 5 хил. и 15 хил. лева и конфискация на улова и лодката на нарушителя.
Благодарение усилията на новия екип на агенцията се надявам 4- годишното изоставане на програма "Рибарство" да бъде наваксано и отношението на Европейската комисия към България променено, каза министър Найденов. Той отбеляза още, че тези усилия са довели до това да имаме първите четирима осъдени у нас за бракониерство и стотици километри изгорени и унищожени мрежи.
"Макар и в условията на финансов недоимък, тези хора имат подкрепата на ръководството на агенцията и лично моята подкрепа в борбата си с многобройната армия бракониери", посочи Мирослав Найденов.
От началото на тази година са извършени над 30 хиляди проверки в цялата страна. Конфискувани са над 160 километра бракониерска мрежа и над 13 тона риба. Осъдени са четирима души. Присъдите им обаче са условни за период от една година, а глобите символични - в размер на 100-200 лева. От догодина обаче за бракониерство ще се лежи в затвора от 3 до 8 години. Глобите ще са между 5 и 15 хиляди лева. Ще се конфискува и имущество. Наказанията ще се прилагат в случаите когато незаконният улов е над 200 килограма.
"Ние не зачитаме за бракониери онези, които са излезели да се наловят за семейството 1-2 килограма, нашите инспектори никога не биха закачили такива хора. Става въпрос за организирана престъпност. Бракониерите са най-обикновени крадци", каза Явор Недев, директор на агнецията по рибарство и аквакултури.