Порои и наводнения в Югоизточна България. Силните валежи през последното денонощие изкараха реки от коритата им и поставиха почти в бедствено положение селища в Благоевградско. Наводнени къщи, отнесени пътища, разрушени мостове, прекъснато електричество, пострадала селскостопанска продукция са първоначалните данни на пораженията. Най-силно засегнати са Якоруда и Банско.

Ситуацията се нормализира, нивото на реката е спаднало и тя вече тече в коритото си, предаде репортерът ни Генка Шикерова. Причината – скъсана дига.

След снощния порой в Банско равносметката днес е поне 20 наводнени къщи и най-малко 10 хотела. Улиците са превърнати в реки.

„Цяла нощ беше реката тука, камъни е такива едри вале асфалтът отиде, плочките отидоха, а реката беше празна”, каза Димитър Хаджииванов, жител на Банско.

Късно снощи реката прави пробив на 4 места. Ситуацията е овладяна, но часове по- късно водата отново излиза от коритото и залива цялата югозападна част на градчето. Сформират се екипи, струпва се техника и започва подсилване на дигите и отводняване.

„Няма да си тръгваме от Банско, докато и последната къща не бъде отводнена”, каза началникът на Гражданска защита в Благоевград Петър Самарджиев.

В  5-звезден хотел басейн вече няма, виждат се само перилата, а всичко е затрупано с камъни и вода. Тежка остава и ситуацията и в Якоруда. Пътят за Велинград е разбит, а движението бе спряно. Цели села са откъснати от цивилизацията.

За последните две години това е вторият подобен потоп в Банско. Какво се прави за предотвратяване на бедствието. Причината е една и съща дига.

„Имаше изградена земно-насипна дига по проект през 2002 година, в горната част на реката, но не успя да издържи на напрежението на реката миналата вечер”, заяви за bTV Новините кметът на Банско Александър Краваров. По думите му проблемът е във финансирането на проекта. Според Краваров той трябва да бъде финансиран от държавата, а не от частните инвеститори. Общината прави канализацията, с изключение на проекти, които са извън  регулацията на Банско, каза Краваров.

Общината не може да се ангажира с финансирането на дигата, става въпрос за проект от 2 млн. и 500 хиляди лева, каза кметът. Коритото е държавна собственост и общината кандидатства за субсидии. Кметът съобщи, че за момента дигата е оправена. Пътят от Юкоруда към Велинград вече е отворен. Затворено остава едното платно след снощния потоп.

Освен пороите, не стихват и ураганните ветрове. Във Велико Търново силният вятър събори керемиди, клони, дървета и дори билборд, пише наш зрител. (Още снимки - вижте тук) Синоптиците предупреждават, че вятърът остава силен и през следващите дни.