Сключването на договори за предоставяне на общи услуги в електроразпределителните предприятия е начинът да се свърши повече работа с по-малко хора. Това заяви днес пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Той бе помолен да коментира изнесените днес в публичното пространство данни от регулаторния одит на трите електроразпределителни дружества, според които те плащат значителни суми за управление и консултантски услуги на своите централи в чужбина. Получих доклада на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, но не съм го чел, заяви министърът.
Трябва да се проследи какъв е бизнес моделът на дружествата, какви разходи са им признати, посочи той и добави, че би искал и в държавните дружества и агенции, и дори в повереното му министерство, да се сключват договори за предоставяне на общи услуги. Не е необходимо всяка структура да има счетоводство, юристи, личен състав, посочи министърът.
Според него извършването на тези услуги от едно дружество под шапката на компанията се случва и в НЕК, и в електроразпределителните дружества. По думите на Трайков, преди приватизацията на електроразпределителните мрежи това, което сега е една компания, се е състояло от клонове, райони и подрайони, всеки от които с личен състав и счетоводство.
Когато се оптимизира дейността и общите функции се съсредоточават на едно място, съвсем нормално е те да се представят с междуфирмени договори, коментира Трайков. Какви са цените и кои от тях се признават, вече е добре, че се знае и институциите, които имат отношение към тях, трябва да реагират, смята той.
Трайков коментира, че ДКЕВР пресмята в цените на тока за крайния потребител само разходи, които може да регулира. Не съм специалист в ценообразуването, но знам, че има два начина за определяне на цените на регулирания пазар - да се постави цел, която да е стимул за дружеството или да изчисляват всички разходи. Това, което се прави в България, е комбинация от двете, заяви Трайков.

Снимка: БГНЕС